Единственият кандидат за председател на Комисия за защита на конкуренцията (КЗК) Росен Желязков се оттегли. Бившият главен секретар на Министерския съвет мотивира отказа си с думите, че не търси служебна победа.
„Отказвам да се състезавам сам със себе си. Искам да отпадне всяко съмнение за предрешеност. Нямам колебания в своите качества и не това е мотивът да се откажа. Настоящата позиция е лично и независимо решение. КЗК има нужда от доверие и скромно се надявам с тази позиция днес да допринеса за неговото укрепване”, заяви Желязков пред депутатите от икономическата комисия в Народното събрание.
Депутатите гласуваха да отложат заседанието на Комисията по Икономическа политика по предложение на Мартин Димитров от Реформаторския блок.
„Нямаме друг ход, освен да бъде започната нова процедура”, заяви Димитров. Той определи оттеглянето на Желязков като мъжка постъпка. „Според мен трябва да има председателски съвет, в който партиите да изкажат своите позиции и след това в пленарна зала да се вземе окончателното решение”, допълни той.
„Аз лично смятам, че новият състав на КЗК ще проведе истинското разследване по съмненията за картел на пазара на горивата. Известно отлагане и нова процедура не е проблем, важното е да бъде избрана качествена КЗК“, каза още Димитров.
Дали процедурата ще бъде прекратена, за да започне нова ще трябва да се реши в пленарната зала, стана ясно от думите на народните представители.
На 7 март Радан Кънев от ДСБ заяви, че за състава на антимонополния орган вървят „задкулисни договорки”.
Разгневен, от Брюксел премиерът и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов отвърна, че това е пореден опит на част от Реформаторския блок да дискредитира управляващите и поради тази причина партията му или ще се откаже от процедурата, или ще поиска тя да започне отначало.
Впоследствие обаче вчера четирите партии от управляващата коалиция решиха, че всичко е легитимно и изборът на новия състав на Комисията за защита на конкуренцията няма да започва отначало.
Росен Желязков беше главен секретар на Министерския съвет (МС) в служебното правителство на Марин Райков. Той беше единственият обвиняем след избухването на скандала „Костинброд“.
Първоначално прокуратурата поиска две години условно за Желязков, както и забрана да заема държавна длъжност за същия срок. Обвинението беше, че не е изпълнил служебните си задължения и не е упражнявал контрол върху своите подчинени, които е трябвало да следят отпечатването на бюлетините за парламентарните избори от 2013 г.
Впоследствие обаче той беше оправдан от Софийски градски съд (СГС).