В единодушно приета декларация Народното събрание изрази дълбока тревога от развитието на кризата в Република Македония.
В нея агресията срещу македонски народни представители е определена като „недопустимо посегателство“ върху парламента като институцията и върху демокрацията.
„Насилието не може да бъде средство за разрешаване на политически спорове“, се посочва в декларацията.
„Разрешаването на кризата е възможно само на основата на спазването на Конституцията и законите на страната“, пише в документа.
Призовава се към мъдрост и въздържане от всякакви провокации, които могат да ескалират до междуетнически конфликт. Това би имало тежки последици за Република Македония и ще се отрази на стабилността и перспективите за икономическо и социално развитие в региона, се казва още в декларацията.
Публикуваме целия текст:
„Декларация на Народното събрание на Република България
Народното събрание на Република България изразява дълбока тревога от развитието на кризата в Република Македония. Нахлуването в сградата на парламента и физическата атака срещу народни представители заслужават най-остро осъждане.
Като парламентаристи смятаме, че агресията срещу нашите колеги е недопустимо посегателство върху институцията парламент и върху демокрацията. Насилието не може да бъде средство за разрешаване на политически спорове.
Надяваме се, че президентът на Република Македония и водещите политически сили ще предприемат действия за успокояване на напрежението и връщане в полето на политиката.
Вярваме, че разрешаването на кризата е възможно само на основата на спазването на Конституцията и законите на страната. Призоваваме към мъдрост и въздържане от всякакви провокации, които могат да ескалират до междуетнически конфликт. Това би имало тежки последици за Република Македония и ще се отрази на стабилността и перспективите за икономическо и социално развитие в региона.
Изразяваме подкрепа за държавното единство и териториалната цялост на Република Македония. В рамките на предстоящото председателство на Съвета на Европейския съюз България ще работи за ускоряване на процеса на присъединяването на държавите от Западните Балкани към Европейския съюз с цел гарантиране на мира и развитието в цяла Югоизточна Европа“.
По-рано днес президентът Румен Радев изрази безпокойство от случващото се. В съобщение от президентството се казва, че той се надява, че Македония няма да се отклони от европейските си ценности.
За страната ни няма риск, добавя държавният глава.
„Буди безпокойство това, което се случва в Македония. Апелът ни е въпросите да се решават съобразно правовия ред и демократичните принципи“, заяви служебният премиер Огнян Герджиков преди началото на кръгла маса по повод 10 години от членството на България в ЕС.
Външният министър Ради Найденов заяви, че случващото се в Македония буди загриженост у нас, но страната ни няма право да се меси във вътрешната политика на която и да е държава. „Винаги имаме предизвикателства, с които трябва да се справяме, но никога няма да приемем формата на насилие в политическия живот като средство за разрешаване на проблемите. Необходим е диалог и защита на интересите на хората в духа на европейските решения на такива спорове“, допълни Найденов.
Лидерите на партиите в парламента също взеха отношение.
„Като всички, и аз съм разтревожен от това, което се случва в Македония. Много внимателно, без намеса във вътрешните им работи, ги призовах всички да намерят политически изход от тази криза. Тя тлееше от години.
За нас е жизненоважно Македония да запази целостта си, и да продължи по пътя на евроатлантическата интеграция. Не е хубаво на границата си да имаме такава нестабилност“, каза лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
„Всеки междуетнически сблъсък в Македония носи заплаха за целия регион, тъй като там се преплитат интересите на няколко държави. От тази гледна точка позицията на България трябва да е ясна и категорична. България е гарантът за териториалната цялост и независимостта на Република Македония“, коментира съпредседателят на „Обединените патриоти“ Красимир Каракачанов.
„Разтревожена сме от събитията в съседна Македония. Там отдавна текат процеси, които сигурно няма да приключат днес. Те засягат големия въпрос за националната сигурност на България. Ние лесно слагаме разделителни линии, но точно днес става въпрос за нещо, което стои над нас, и това е националната сигурност на родината ни“, каза лидерът на БСП Корнелия Нинова.
„ДПС със загриженост и безпокойство следи събитията в съседна Македония. ДПС винаги е подчертавало, че крайния национализъм, който разделя гражданите по етнически и религиозен признак, е опасен за всяка държава, а на Балканите е взривоопасен“, каза председателят на Движението Мустафа Карадайъ.