Липса на реакция и грешки бяха отчетени при аварията в столичното метро, която се случи вчера в час пик.
Кадри от охранителните камери запечатаха инцидента, който остави хиляди столичани блокирани под земята - в паника и без информация за това какво се случва. Столичният кмет Йорданка Фандъкова призна, че трябва да се пишат нови правила за действие при кризи.
На кадрите от охранителните камери в метрото ясно личи, че мотрисата пристига на перона с повреда. Вижда се дим, след което хората слизат от влака. Проблемът е, че не знаят какво да правят и как да реагират.
От записите не става ясно, че минута преди да пристигне тук мотрисата е аварирала, а вагоните и перонът са се изпълнили с дим.
Пътниците обаче са останали тук, защото не е имало кой да им каже какво да правят - да се изнесат ли, или повредата не е сериозна и могат да продължат.
В тунела преди метростанцията пътниците чуват силен трясък, следва порой искри и дим - като при пожар.
“Eлектрозахранването беше прекъснато и мотрисата доста силно се наклони вляво”, разказа очевидецът Милена Савова.
На кадрите от охранителните камери се вижда пушек и стотици хора, които слизат от влака.
„Абсолютно никой не се евакуираше, целия перон беше в дим и цареше едно пълно безхаберие, което мен ме тревожи, тъй като днес пак трябва да се кача в метрото. Детето ми също пътува с метро”, каза Савова.
20 минути никой не дава информация на хората - време, което би могло да е фатално при пожар или експлозия.
„Забавянето на информация за 25 минути е прекалено дълго, за да се каже, че има нормална реакция. Това не е нормална реакция”, коментира експертът по сигурността Румен Ралчев.
„Снощи нямаше опасност, нямаше необходимост от притеснения, въпросът беше в първоначалната липса на информация и това е голям проблем”, отбеляза столичният кмет Йорданка Фандъкова.
Поне 50 минути стотици пътници като Анелия Тодорова са престояли под земята между две от столичните метростанции. И те не са имали информация какво се случва. Затова настояват институциите да променят правилата.
„Какво би се случило в тази аналогична ситуация, ако това не беше безобидна авария и всички тези хиляди пътници са блокирани от терористичен акт или по-злощастен инцидент - пожар, експлозия или нещо друго”, попита тя.
От метрополитена обясниха, че веднъж годишно участват в учения с полицията и обучават служителите си.