Лошото стечение на обстоятелствата, ранното гмуркане в дълбините на живота, познанството на широк кръг от хора. Това са само част от хилядите фактори, които са причина за съдебно-криминалните скандали около отстранения шеф на „Напоителни системи” Георги Харизанов.
В студиото на „Тази сутрин” Харизанов, който игра главна роля в новините от последните дни, подробно разясни невинността си и се извини на премиера и колегите си, които страдали заради него. Земеделският министър Мирослав Найденов пък получи извинения няколко пъти.
Аксесоарите
Нямам часовник за 29 000 евро, но е нормално да искам, заяви Харизанов по темата със скъпите аксесоари по време на бедствие. Той обясни, че има общо три часовника. Единият от тях силно наподобявал скъпия модел, който бе тиражиран от медиите, но не струвал колкото него.
При поява си в студиото на предаването Харизанов беше заложил на аксесоар за 200 евро, подарен от съпругата му. А детайлната си модна дисекция, която му беше приложена през последните дни, определи като „безобразие”.
Харизанов бе категоричен, че няма притеснения от разлика в харчовете и приходите си. По думите му за получен подкуп не може да става дума, тъй като пари под такава форма идвали само след направен компромис. А той компромиси в работата си не е правил.
Големия шум около името си напоследък, условната присъда, обвиненията в заплаха за убийство, образованието си Харизанов обясни с широкия кръг от хора, които познава и многото неща, които са му се случили в живота.
„Детската глупост”
Отстраненият шеф на „Напоителни системи” започнал да трупа горчив житейски опит на невръстна младежка възраст, без да подозира, че една „детска глупост” ще му стъжни професионалния живот.
На 19 години, шофирайки служебен автомобил, той е блъснат отзад от друг шофьор. „В състояние на афект” се рзбира с него чрез документ да получи 400 долара за нанесените щети – материални и морални. Изходът от случката обаче е съвсем различен от очаквания. Харизанов е две седмици с шина на врата, плаща сам за ремонта на колата и се оказва с условна присъда за подкуп.
„Тогава не можах да си позволя солидна защита, нямах финансови възможности, работех в рекламна агенция. Другият шофьор е сигнализирал полицията и така получих условна присъда”, обясни той. Давността на провинението му обаче изтича и през 2011 година държавният вече служител си вади свидетелство за съдимост, в което пише, че не е осъждан.
„Това, че някой на младини е допуснал грешка, не означава, че трябва да му се отнеме шансът да се доказва с работа”, призова за житейска справедливост Георги Харизанов.
От бормашината до кражбата
Започнал да се труди от малък, през 2001-а на 22-годишна възраст младият Харизанов се оказва с бормашина в ръка, работейки по Централни хали. Той е служител във фирма СТОА, собственост на архитект Дамян Стоянов. В последствие става търговски посредник.
Една сутрин, отивайки на работа, заварва кражба в офиса. Липсват 50 000 долара, а касата е намерена разбита в мъжката тоалетна, по спомени на скандалния шеф на „Напоителни системи”. Служителят се оказва в Седмо РПУ, където са му взети пръстови отпечатъци и е минал през полиграф. Излиза чист и през 2002-а спри разследването.
Няколко години по-късно обаче - с любезната подкрепа на развитието на технологиите и жалбата на Деница Цицелкова срещу Харизанов за заплаха за убийство, негов отпечатък се оказва на общата врата на етажа, на който е разбита касата. Обвинен е в кражба в особено големи размери.
И прави още една „голяма грешка” по съвет на юрист – премълчава обвинението си пред земеделския министър Мирослав Найденов, защото смятал, че нещата ще отминат бързо. И използва момента да се извини на него и на колегите си за случващото се.
Сподели още, че не се обиждал на „образование” и от сравненията му с Калина Илиева, която се оказа шеф на Държавен фонд „Земеделие” с фалшива диплома. Своята липса на висше той обясни със стечението на живота и нуждата да работи от 19-годишна възраст.
Заплаха за убийство? Твърдо не
Отстраненият шеф на „Напоителни системи” бе категоричен, че не е отправял заплахи за убийство на Деница Цицелкова и това се доказвало с факта, че тя била оттеглила иска си. Друг бил въпросът, че държавното обвинение е решило да поднови делото.
„Заплаха за убийство категорично няма. С нея се запознахме през 2007 година, когато организирахме протест за данъка за моторите в София”, разказа той.
И призна, че идеални хора няма, а решението дали ще остане на държавна позиция не зависело от него и тепърва предстояло.
Твърдата ръка в „Напоителни системи”
„Сладурът” Харизанов изрази „страхотното си недоумение” от поредицата злощастия, които са му се струпали на главата в последните дни. Той призова конкретния човек, който е намерил основания за обвиненията срещу него, да ги заяви публично.
Без да се обвързва с конкретни твърдения, „земеделският Бил Гейтс” намекна, че атаките срещу него може да са породени от твърдата ръка, с която ръководил „Напоителни системи” и опитите му да сложи ред и дисциплина в дружеството.
„На 10 ноември на пресконференция на язовир Съединение, на която посочихме нередности, получих въпрос от журналисти дали язовирът ще продължи да бъде хранилката на ДПС, тъй като този язовир беше сред „изчезналите”. Моментално инициирахме с наша собствена техника ударно заснемане на всички чашки. Защото ни се е случвало да отидем на наш язовир и да го заварим с ограден с бодлива тел и табела „Частна собственост, стреля се”, спомена тънките си обяснения Харизанов.