Първият опит на Георги и Светослав да се издържат и живеят самостоятелно завърши с просия пред голям хранителен магазин в София. Щастливата случайност ги срещна с хора, които им дадоха работа и подслон. А след като ви разказахме за живота им в социалния център в квартал "Хаджи Димитър" и лошото, според тях, отношение там, Агенцията за социално подпомагане влезе на проверка.
- Констатациите са, че това е един много добър център с много добра материална база, заяви Димитър Арнаудов - ръководител инспекторат към АСП.
- Но хората, които взеха участие в нашия репортаж не казаха, че е лоша хигиената и битовите условия в дома. Момчетата са напуснали без да е трябвало това да се случва.
- Не, констатацията на инспектората е точно обратната! Много добра хигиена, много добра организация е създадена от директорката и много добри битови условия.
- Не ставаше въпрос за условията, господин Арнаудов, ставаше въпрос за отношението към момчетата.
- Поддържането на една добра материална база, поддържането на хигиена, на една добра хигиена, изисква и строг контрол от страна на управляващия центъра.
- Кое е приоритет, според вас, добрата материална база или отношението към децата?
- И двете едновременно.
Нарушения няма. Момчетата подписват декларация, с която доброволно напускат центъра, а социалните работници ги пускат, защото законът го разрешава.
"Едното момче е с лека степен на умствена изостаналост, което не пречи да се грижи сам за себе си. И двамата са навършили 18 години, не са поставени под запрещение, нямат назначени попечители или настойници, така че са адекватни и могат да се разпореждат сами с живота си", заяви Мариана Иванова от дирекция "Социални дейности" в Столична община.
А животът ги отвежда на улицата. Без работа, пари и подкрепа, те стават част от стотиците млади българи, който всяка година трябва да напуснат социалните домове в страната, заради навършване на пълнолетие.
"И както често се случва в приказките, на героя се дава една торба със сухари и се казва: "Върви по широкия свят!" Така става и с тези деца", коментира психологът Димитър Цветков.
За Георги и Светослав приказката продължава. Сега двамата живеят в център за временно настаняване в "Захарна фабрика". Георги вече е без работа - освободили го, защото фирмата не може да му плаща. Въпреки че има четирима братя и сестри, той отново трябва да се справя сам.
В България няма институция, която да проследява какво се случва с децата, който напускат социалните домове, след навършване на пълнолетие. Затова младежи като Георги и Светльо попадат под вниманието на институциите само ако престъпят закона или сами успеят да потърсят помощ.
"Трябва да има някакъв период и някакви структури, които да подпомогнат тези хора по време на прехода им в реалния живот - това би подобрило ситуацията, би смазало механизма, казано по друг начин”, смята Димитър Цветков.
Светльо и Георги могат да останат в центъра три месеца. Толкова време имат да успеят във втория си опит за самостоятелност.