Според старши спасителя на плажа, морето "изяждало" свободната зона, но иначе имало достатъчно места без чадъри. И с просто око обаче се вижда, че дори постовете на спасителите се губят между платените чадъри. Що се отнася до медицинския пункт, той е затворен, защото не отговарял на изискванията. Ролята му се изпълнява от линейка, в която са прекарани ток и вода.
От Асоциацията по водно спасяване в Бургас са категорични, че на плажна ивица, дълга 2 километра, като тази в Ахтопол, задължително трябва да има медицински и реанимационен пункт, както и линейка в движение. Спасителите пък трябва да са 40 - по двама на пост, а не общо 9, както са в момента.
На малкия плаж в Лозенец пък концесионер това лято няма, но за сметка на това следите от стария все още стоят. Първото нещо, на което се натъкват летовниците, е полуизгоряло заведение, окупирало голяма част от плажа. За времето на бившия концесионер напомнят железата и ръждясалите пирони, с които изобретателният стопанин закрепил джакузи за скалите. Въпреки че вече са достъпни, сега по тях е опасно да се ходи.
От Областната управа в Бургас обясниха, че почистването и обезопасяването на плажовете без стопани е задължение на общините, тъй като половината от концесионната вноска се връщала при тях. Иначе другата част от малкото останала ивица в Лозенец е заета от бетонна ограда, поставена, за да поддържа учебната база на Върховния административен съд.
Положението на север от Бургас не е по-различно. На централния плаж в Слънчев бряг, обявен от министерството за "първенец", туристите се оплакват, че платените чадъри не само са много, но и скъпи - за сянката се плаща 21 лева, в които влизат чадър с два шезлонга. И още един проблем - заради жегите тонове водорасли задръстват водата, а никой не ги чисти.
В крайна сметка не е чудно, че много хора продължават да посещават неохраняеми плажове, дори и с риск за живота си.