Учени са открили в скали в западната част на Австралия фосили на микроби на 3,4 млрд. години, обитавали среда без кислород и оцелявали благодарение на съединения на основата на сярата, предаде Агенция Франс прес, позовавайки се на сп. "Нейчър джиосайънс".
Фосилите са открити Дейвид Уейси и колегите му от университета на Западна Австралия на един от най-старите плажове на Земята – изолирано кътче, наречено Басейн Страндли. Земята е на възраст около 4,5 млрд. години. Предишни изследвания са показали, че животът е възникнал на нашата планета преди около 3,5-3,8 милиарда години.
"Вече имаме солидно доказателство за живот на нашата планета още преди 3,4 млрд. години. Откритието потвърждава, че тогава са съществували бактерии, оцеляващи без кислород. Това санай-старите фосили, откривани на Земята", пишат авторите на изследването от университета на Западна Австралия, работили съвместно с учени от Оксфордския университет.
Вкаменелостите са свързани с микроскопични кристали на пирита – минерали на базата на железен сулфид. Кристалите са се образували в резултат на минала биологична активност на фосилизираните микроорганизми. Учените са успели да определят възрастта на фосилите, тъй като седиментните скали, където са намерени, са се образували между две вулканични събития. "Това ограничава времето до няколко десетки милиона години ", обясняват изследователите.
Микрофосилите са били подложени на тестове, които са показали, че те са с биологичен произход и не са се формирали в процес на минерализация. Учените са наблюдавали структури, наподобяващи клетки.
Преди 3,4 милиарда години Земята е била гореща, със силна вулканична активност и температури на океаните между 40 и 50 градуса по Целзий. В наши дни все още съществуват бактерии, които използват сяра, вместо кислород, за да си набавят необходимата за оцеляването им енергия. Те обитават предимно горещи места, по-специално хидротермалните извори на дъното на океаните.

Снимка:sxc.hu