
Вече е поет ангажимент за изкупуването на 200 000 тона пшеница с цена по 16 стотинки на килограм без ДДС, напомниха от Комисията по земеделието и горите към Парламента.
Земеделските производители от цялата страна се събраха в центъра на столицата и поискаха достойни изкупни цени на зърното и повече ангажираност на властта в земеделието.
В декларация до президента, премиера и председателя на Парламента протестиращите настояваха за нормални пазарни условия и промени в основните закони за земята.
"Над 50% от земята пустее. Е, толкова ли е богата България? Ние друго нямаме, имаме една хубава земя, трудолюбиви хора, да са живи и здрави, че ги има още и вместо да им се отблагодаряваме ние така им се отплащаме - без грижи и внимание, в мизерия и безработица в българското село", каза Атанас Ганев, председател на Националния съюз на земеделските кооперации в България.
Фермери и производители заявиха, че не искат от правителството епизодични решения, които временно да решат проблемите им, а ясна дългосрочна политика в бранша. Хамбарите им са пълни със зърно, отказват да го продадат на такава ниска, според тях цена. Така се оказва, че нямат пари за новата сеитба, а тя трябва да започне този месец.
"В кооперацията имаме 700 тона жито, което стои и нямаме свободни складове, където да прибереме останалото дето седи, трябва да приберем и слънчогледа", казва Дочка Славчева от с. Червене.
"Пшеницата - 18 стотинки, ечемика - 17. Друго - хлеб да има", заяви Петьо Цветанов от с. Славеново.
"Да отпуснат на кооперацията кредити, да имат пари началниците да ни заплащат, да ни обръщат внимание за всичко", бяха исканията на Фатима Топалова от гр. Ракитово.
Протестът продължи към Парламента.
Огнян Герджиков не излезе. Но, той и председателят на земеделската комисия към Парламента се срещнаха с представители на протеста.
200 000 тона пшеница, от Втора Бе група, ще бъдат изкупени по 160 лева на тон, без ДДС. Този ангажимент, който пое още миналата седмица земеделският министър Мехмед Дикме, засега удовлетворява представителите на протеста.