Групата за анализи на "Труд" коментира събития от месец май под заглавие "Гонитбата на рейтинг в капана на икономически реалности". Посочва се, че през изминалия месец продължи да се разтваря ножицата между фактическата и медийната реалност, между икономическата и рейтинговата среда, между икономическата ефективност и полицейската активност. Рейтинговата политика на правителството попада в своя капан, в порочен кръг от взаимно изключващи се предпоставки. За да се задържи дългосрочно високият рейтинг, са необходими сериозни реформи и активни действия в почти всички сектори на обществения и особено на икономическия живот. Реформите обаче засягат съществуващи обществени отношения, пораждат разбираема съпротива на социални и професионални общности и водят със себе си значителен риск от падане на рейтинга.
Групата за анализи на "Труд" обръща внимание и на партиите извън управлението. Общото между тях е търсенето на свой облик и място. БСП не изглежда в състояние да утвърди образ на политическа алтернатива на ГЕРБ. Изявлението на Ахмед Доган, че без ДПС не може да се управлява несъмнено е провокация към ГЕРБ. Но в него личи и отдалечаване от досегашната пасивна позиция, която оставя партията на произвола на хрумванията на мнозинството. "Атака" за първи път от изборите излиза с по-цялостни предложения за реформи, назовани "Нова икономическа стратегия". В този смисъл е изоставено досегашното безвъпросно партньорство с ГЕРБ. Известните разминавания в позициите на СДС и ДСБ не бива да се преувеличават. Възможна е тезата, че става дума за специфично разделение на труда между Мартин Димитров и Иван Костов.
***
"На Бойко Борисов трябва да се помага, а не да се пречи", заявява Янко Янков, депутат от ДПС. В интервю за "Новинар" той обяснява, че дори ДПС да не участва реално в управлението на страната, движението да голяма степен е един от гарантите на политическата стабилност на държавата. Като такъв сериозен фактор ДПС индиректно, дори и да не иска, подпомага управлението в момента с това, че полага всички усилия сериозните социални и икономически противоречия в държавата да се решават в компетентните институции, а не със социални протести. В бъдещи изборни процеси, както вървят нещата към рейтингов спад на ГЕРБ и процесите в лявото и в дясното политическо пространство, може да се окаже, че ДПС е политическа сила на второ място, посочва Янков.
***
„Съдиите на избори, земята - на търг", е анализът в "24 часа". Поводът са историите около отстъпеното право на строеж в Приморско на група съдии и прокурори. Според автора Борислав Зюмбюлев те трябва незабавно да си подадат оставките, да се покаят и да погасят веднага отстъпеното право на строеж. Ако искаме да сме добро място за живеене, трябва да имаме справедлив и ефективен съд. Това може да стане, ако съдиите са подложени на контрол и санкция от народа. Сега съдията е отговорен само пред Висшия съдебен съвет, тоест след като е взел подкуп, той може да го раздели с началника си и да продължи да бъде съдия.
Другият аспект е как и кой има право да се разпорежда с народната собственост. Земята у нас струва пари, но също така тя много лесно се дава от овластени чиновници за без пари. Сегашното правителство трябва да забрани продажбата на земя по друг начин, освен чрез публичен търг с явно наддаване.
***
"Истинска ли е войната между Първанов и Борисов?", поставя въпроса "Сега". Георги Първанов обяви, че ГЕРБ насажда страх в обществото. В отговор Бойко Борисов намекна, че президентът закриля мафията и заподозря заговор за сваляне на правителството. Това засега е последният рунд от най-гръмкия политически конфликт от началото на управлението на ГЕРБ.
Изглежда, че Първанов и Борисов са скарани люто. Но криза няма, винаги е имало слаби токови удари по веригата между двете институции и те са част от играта. Иде реч за елементарното - кой да дърпа конците в държавата, но без да ги скъса и да провали кукления театър. И двамата напират да са номер едно, но в рамките на пиеската, която изисква каквито и скандали да се вихрят на сцената, зад кулисите да цари стратегическо приятелство.
***
"МВР удари и нелегалните складове с алкохол", пише на първа страница "Сега". Вътрешният министър Цветан Цветанов отчете вчера пред премиера Бойко Борисов конфискувани над 34 хил. стека цигари и над 270 000 бутилки алкохол без бандерол за последния месец. От агенция "Митници" пък отчетоха, че за същия период са заловили над 17 000 стека. Докато Цветанов бе в Министерския съвет, вътрешното ведомство обяви второто издание на мащабната акция "Акцизите". При втория етап бе разкрита нелегална база за разпределение на алкохол с фалшиви бандероли край Сливен, която ощетила бюджета с над 1 млн. лева.
***
"Чиновници крадат с данък "рушвет", акцентира "Монитор". Корумпирани чиновници започнаха да плащат 10-процентов данък на държавата от всеки взет рушвет. Схемата се наложила след масираните акции на МВР и НАП срещу вземането на подкупи сред държавните служители. За да не бъдат хванати, най-хитрите от тях измислили рушветите да минават през фирма и да се легализират с договори за консултантски услуги. Тъй като по закон чиновниците нямат право да вземат пари от странична дейност, контрактите се сключват с дружества, които са собственост на близки роднини или приятели. Разследващите са обяснили пред "Монитор", че схемата вече е много популярна сред служителите на контролни органи като НАП и митниците.
***
"ДПС одобрява мерките на властта срещу престъпността", съобщава "Труд". ДПС одобрява мерките срещу престъпността и корупцията, които предприема правителството, но не и факта, че при голяма част от акциите има политически подтекст. Това заяви вчера на пресконференция заместник-председателят на партията Лютви Местан. "Ние вече изразихме тревога от засилването на силовите елементи на властта за сметка на ограничаване на периметъра на гражданството", коментира Местан. Неговият колега Христо Бисеров припомни, че още преди време ДПС е възразило срещу това, че полицията се превръща в орган, който може да контролира наказателния процес, както и срещу изземването на функции на правосъдния министър от МВР шефа.
***
"Натискат ни за платено обучение", казва в интервю за "Труд" министърът на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов. Той потвърждава, че ще бъде въведено платено обучение преди редовната кампания за прием в университетите и това става под натиск от вузовете. Обсъждат се два варианта. Първият е висшите училища да получат правото да определят какви такси ще плащат студентите: кои ще учат без пари, кои ще плащат 1/3 от държавната издръжка (тя е 866 лева на студент), кои - цялата.
Това е принципът на споделеното финансиране. Вторият вариант е всички приети над държавната поръчка да учат платено. Ударът върху студентите ще е голям, признава Игнатов.
Икономика
"Кабинетът харчил ударно през април", информира "Труд". 1,3 милиарда лева е дефицитът в бюджета в края на април. Това показват данни на Министерството на финансите. Дефицитът се формира от 958,4 милиона лева по националния бюджет и 341,4 милиона лева по европейските средства. Дупката в хазната обаче намалява в сравнение с края на март, когато разходите са надвишавали приходите с 1,669 милиарда лева, става ясно от справката. Причината е, че на месечна база през април е отчетен излишък от близо 370 милиона лева. Той се дължи на вноската от печалбата на БНБ. През април централната банка е превела 354,7 милиона лева. Напук на призивите за икономии, разходите през април растат. Министерството на финансите обяснява по-високия им размер с увеличените здравни и социалноосигурителни плащания - с 454,7 милиона лева повече спрямо същия период на миналата година.
"Съюзници и врагове на кабинета вещаят втори ремонт на бюджета", отбелязва "Сега". Политическите опоненти СДС и БСП вчера се обединиха зад прогнозата, че ремонтът на бюджета залага нови рискове и не е изключено повторна актуализация тази година. В същото време сините и костовистите се разграничиха от предложенията на косвения им съюзник във властта - "Атака", за таван на лихвите. Според лидера на СДС Мартин Димитров държавното регулиране ще доведе до още по-високи лихви. "Това е най-бързият път за падането на валутния борд", предупредиха и от ДСБ. Социалистите също съзряха риск за валутния борд, но заради бързото топене на фискалниярезерв.
"До 15 на сто скок на парното от 1 юли", пише "Труд". Парното в София и Пловдив ще поскъпне след повишението на природния газ от 1 юли. Това прогнозира вчера председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Ангел Семерджиев сред среща с представители на топлофикациите в страната. Ако газът остане без промяна поскъпването в София и Пловдив ще е с около 11 на сто. За столичани това означава 72,96 лева без ДДС за мегаватчас, а за пловдивчани - 86,97 лева. Семерджиев посочи, че поскъпването в малките топлофикации ще е по-значително заради спада в потреблението. По-големите имат повече резерви, които трябвало да използват.
„270 лева минимална заплата", отбелязва "Телеграф". Това обсъждат държава, синдикати и работодатели, обяви вчера социалният министър Тотю Младенов. Основният мотив за повишението - с 30 лева от 1 юли, е, че сега хората на минимална заплата на практика получават чисто сума, която е под прага на бедност за тази година (211 лева). Помощите, които се формират на базата на минималната заплата обаче, не могат да бъдат увеличени. Бюджетът не го позволява, обясни Младенов. Сред тях са за майките студентки, детските за деца инвалиди, добавките за хора с увреждания. Очаква се тези суми да се увеличат догодина.
