Разследване на предаването "Хрътките” обаче се сблъска много сериозно с това твърдение. Репортер на предаването, навръх Петровден, обиколи няколко столични храма и
помоли за безплатно кръщене на детето си, защото няма пари да си го плати
Репортерът Теодора Трифонова избира четири столични черкви – "Свети Георги Победоносец”, "Света Неделя",”Свети Седмочисленици” и храм "Покров Богородичен". Представя се за социално слаба жена, която иска да кръсти детето си. Заради липсата на средства моли свещениците да извършат ритуала безплатно.
Явно молбата на бедната жена за милосърдие обаче не може да трогне духовниците
Искат й 80 лева и й обясняват, че за по-малко от тази сума не могат да направят кръщене. Човек се кръщавал един път. Казват й още, че не могат да направят кръщене без пари, защото не те решавали такива неща.
Има обаче и такива, за които правенето на пари от църковни ритуали не е приоритет
Отец Николай от храма "Покров Богородичен” проявява качества на истински духовен водач. Казва на Теодора, че ако трябва сам ще поеме разходите по светото тайнство.
Теодора решава отново да влезе в храмовете, в които и беше отказана помощ. Този път обаче не е под прикритие. Откриват свещеника от "Св. Неделя” да сърфира в интернет. На въпрос защо е отказал кръщене на бедна жена, той пита "А според вас тука хората без заплати ли трябва да работят? Затова има ред”.
От църквата "Свети Седмочисленици също не се радват, когато виждат екипа
Отецът директно гони колегите ни. И в "Свети Георги” не се разминава без скандал. Явно в днешно време всичко може да се продава, дори вярата. Приоритет на църквата е да събира таксите си от служби, а не да запази и разпространи религията.
Светият синод не изпрати представител в студиото на предаването "Тази сутрин"
На поканата обаче откликна отец Любомир Братоев от храм-паметника "Александър Невски", където по принцип не се правят венчавки или кръщенета.
При нас сбърканото е събирането на такси в храма, коментира той. Дори колегите да искат да помогнат, то тази помощ не е регламентирана. Парадоксът при църквата, която е призвана да мисионерства е, че когато човек не може да си позволи, тя не може да му помогне. След кръщенето се издава документ – той се заплаща от църквата. В един момент
свещеникът не получава голяма заплата и не може да си позволи да плаща чужди тайнства
Повече от десет години живях в Германия и наблюденията ми са съвсем различни. Там има църковен данък и човек който определя себе си като вярващ, плаща данък – това го има и в Стария завет и се нарича десятък. Църквата е за затова – тя взима от богатия повече, от бедния по-малко. Ако човек има голяма нужда, ще обиколи църквите, ще влезе в една, в друга и ще намери това, което търси. Христос е казал "Тропайте и ще ви отворят". Не е грях да извършиш кръщене без пари – те са призвани да извършват светото тайнство, коментира още отецът.