Български учени ще участват в строителството на най-големия ледоразбивач в света.  Стойността на проекта на Европейския съюз е 4 и половина милиона евро. Полярните  области  са най-чувствителни към климатичните промени, а в същото време са най-слабо  изучените части Земята. Основната причина е трудният достъп, дори и през лятото. Но това скоро ще бъде история, защото в действие е мащабен проект за изграждане супермодерен ледоразбивач.  Какво го прави уникален?!?

"Това ще бъде най-мощният ледоразбивач, който е създаван досега, единственият, който може да отиде във всеки един сезон от годината до която и да е полярна област и в Арктика, и в Антарктика, няма друг такъв", каза д-р Лестер Лемпке Полярен институт, Германия.

Ледоразбивачът ще може да работи при температури от минус 50 да плюс 40 градуса, ще има площадка и хангар за 3 хеликоптера, както възможност за сондажи на океанското дъно.  
Наши специалисти също участват в този проект.

"Да ,това е едно признание за нашата страна като полярна нация. Тъй като до момент в този проект са 11 държави, а и ние сме там. Ние не даваме нито една стотинка за този проект, а той е на стойност 4,5 милиона евро", посочи проф. Христо  Пимпирев, Антарктически институт.

Началото е сложено през 2008 година, тестовете се очаква да започнат през 2012 година, а през 2014 година вече ще се правят научните изследвания от ледоразбивача.

До момента все още не е съвсем ясно кои от сериозните промени в полярните райони са естествени колебания или са причинени от човешката дейност. Почти неограничените възможности на ледоразбивача ще ни доближат до разрешаването на много от климатичните тайни.