
Новият форум ще позволи на НАТО и Русия да вземат общи решения в различни области, но няма връзка с постоянния съвет на Пакта, в който участват страните-членки.
На церемонията по подписването във военната база Пратика ди Маре край Рим руският президент седеше между премиерите на Испания и Португалия. Мястото на Владимир Путин беше определено по азбучен ред на латиница и трябваше да символизира равнопоставеността на Москва в новия съвет.
Според Путин, подписването на Римската декларация не е само заявка за намерения, а стабилна основа за съвместна работа на нова принципна основа. Тя ще осигури възможност за изграждането на обща зона за сигурност от Ванкувър до Владивосток, подчерта руският президент.
Както и досега, Москва няма да има право на вето, с което да блокира важни решения. Освен това, въпросите, които ще се обсъждат с представителите на Русия, ще бъдат съгласувани предварително между членовете на Алианса. Затова сред първите коментари в руските медии се чуха и мнения, че с декларацията Москва на практика е капитулирала пред НАТО.
Новият съвет прие и първият си общ документ, в който призова Индия и Пакистан да разрешат чрез преговори проблемите помежду си.