"Колко хубаво щеше да е днес да си празнуваме празника с Ангел и с половината му приятели дето играят тука. И брат му и той. Мъка. Мъка голяма, хора, и това е", казва бащата на убитото момче Атанас Петров.
На две преки по-надолу са привидно опустелите палати на Рашкови. На входовете са разлепени уведомления от Регионална дирекция по строителен надзор, че постройките са незаконни. Уж, токът е спрян, къщите са празни, а на втория етаж свети електрическа крушка. Навръх Архангелов ден, другият Ангел, този от фамилията Рашкови, подготвя иск от 1 млн. лева заради погрома над фамилното имущество:
И до днес никой в Катуница не може да забрави случилото се на размирния 24 септември. Липсата на правосъдие е на път да превърне местните хора в отмъстители. Показната всекидневна поява на членове на фамилията Рашкови в селото се тълкува като преднамерена и добре обмислена провокация.
Новият кмет на Катуница е бивш полицай и съвсем добронамерено съветва Рашкови да не се връщат в селото.
"Но ако фамилията реши да се върне в Катуница, това би ли било добър знак за останалите хора в селото? Напрежението ескалира. Точно затова! И мисля, че няма да бъде разумно това да се случи", казва кметът Красимир Юруков.
Хората от селото са изпратили благодарствено писмо до американския посланик Джеймс Уорлик, защото се оказва, че той мисли повече за тях, отколкото държавните ни мъже.
"Ето, посланикът на САЩ твърди, че чадър над Рашков е имало и, че Рашкови винаги се били над закона. Кой всъщност е държал чадъра над Рашков и продължава да го държи? Защо, ето, Калин Георгиев твърди, че чадър не е имало", пита Веселин Христев.
След изборите в Катуница очакват повдигането на обвинения срещу фамилията Рашкови за поръчителство на убийството на 19-годишния Ангел Петров.