
Тадич получи около 51% от подадените гласове, а претендентът му Николич - около 48%. Сърбите показаха изключителна избирателна активност - почти 68%.
Привържениците на спечелилия втори мандат кандидат се събраха през нощта в центъра на Белград и посрещнаха с музика новината за победата му.
В първото си обръщение тази нощ Тадич заяви, че Сърбия е показала демократичния си потенциал. Той изтъкна, че трябва да се гради стабилност и европейска визия за всички етнически общности и за сръбския народ.
Борис Тадич е на 50 години, завършил е психология, занимивал се е с научни изследвания и журналистика, неколкократно е арестуван за опозиционна дейност от режима на Слободан Милошевич. Бил е последователно депутат, зам.-председател на парламента и министър на отбраната. През 2004-та е избран за президент на Сърбия.
Отзиви и коментари
Словенското председателство на ЕС приветства победата на Борис Тадич като знак за бъдещето на Сърбия в Евросъюза. Медиите по света коментират, че сърбите са избрали пътя си на развитие между Москва и Брюксел.
Британският в. "Гардиън" пише, че победата на Тадич го поставя в силна позиция, от която той може да настоява за присъединяване към ЕС незаивисимо от подкрепата на съюза за независимостта на Косово. "Гардиън" обаче смята, че такава политика ще предизвика сблъсък на преизбрания президент с по-влиятелния премиер Воислав Кощуница. Според британското издание битката между Тадич и Кощуница се е превърнала в минивариант на противопоставянето между Русия и Запада, в което Кремъл помага на премиера, а ЕС и САЩ - на президента.
"Лос Анжелис Таймс" поставя акцента върху острото разделение в Сърбия. Тадич спечели срещу съперника си - ултранационалиста Томислав Николич с едва 100 хил. гласа преднина. Американският вестник смята, че залогът на изборите е ходът на промяната в страната, която преживя огромни сътресения след свалянето на Слободан Милошевич.
Руското издание "Правда" заявява, че Русия вече е победител в сръбските избори. И двамата опоненти на балотажа пътуваха до Москва, за да търсят подкрепата на Кремъл. "Российская газета" от своя страна не пропуска да подчертае недвусмислените послания на Брюксел към сръбските гласоподаватели непосредствено преди вота.