В интервю за "24 часа" Тотю Младенов, министър на труда и социалната политика, казва, че още във вторник ще бъдат внесени в Народното събрание корекциите на текстове от Кодекса на труда. По думите му човек ще може да ползва отпуска си в рамките на 2 г. след края на тази, за която се полага. Текстът за чистенето на дните в рамките на календарната година и за прехвърлянето само на 10 дни по преценка на шефа може да стане като препоръка с цел по-добра организация. Министърът подчертава още, че задължителен график трябва да има и за държавните служители. По този начин ще бъде избегната абсурдната ситуация в едно министерство наетите по трудов договор да почиват по график, а останалите - когато решат. Проверките за графиците ще стартират от февруари, успоредно продължават и проверките за трудови договори, казва Младенов.
Според челото на "Дума" близо 200 хил. българи са работили или работят за мутри, което означава, че сивият сектор е превзел голяма част от бизнеса. Тези данни обяви социологът Михаил Мирчев, който представи проучване на агенция АССА-М. За 36 на сто от запитаните работата при мутри е трудова алтернатива, а 46 процента твърдят, че го правят по неизбежност. Има и други 52 процента, които все още смятат, че това е нормално и дори е срамно. Около 19 на сто от запитаните се оценяват като критично бедни, сочат данните от изследването, цитирани от изданието.
Близо 200 души се събраха край Паметника на Съветската армия в София, за да поискат събарянето на монумента, отбелязва "Труд". на няколко метра от тях обаче се струпаха петдесетина души, организирани от младежкото БСП, и също спретнаха протест... Срещу първия протест. Напрежението между двете групи ескалира само до престрелка с няколко снежни топки.
Сега е моментът държавните мъже да проявят разум, превръщайки Паметника на Съветската армия и пространството около него в атрактивен музей на тоталитарното изкуство под открито небе, гласи коментарът по темата на "Класа".
"Сега" цитира статистика, според която четири години след членството в Европейския съюз само 1/4 от българите имат самочувствието на истински европейци. Според данните основното достижение на интеграцията - възможността за свободно пътуване в Европа, е по възможностите само на 20 на сто от гражданите между 18 и 60 г. От 1 януари 2007 г. досега европесимизмът леко се е повишил до 46 процента, но преобладаващата част от българите (53 процента) остават оптимисти за бъдещето ни в Европа.
Bенелина Гочева става акционер в "168 часа" ООД – издателя на вестниците "24 часа" и "168 часа", а Тошо Тошев е акционер в "Медиа холдинг", съобщават ежедневниците. Това бяха две от новините на първата пресконференция на Издателския борд на Вестникарска група България, който бе създаден в петък, пише "24 часа". Негов президент е Любомир Павлов, вицепрезиденти - Венелина Гочева и Тошев, Огнян Донев и Христо Грозев са членове.
Издателите обявиха конкурси за главни редактори на двата всекидневника и на седмичниците "168 часа" и "Седмичен Труд", които трябва да приключат до края на февруари.
Чака ни гадна изборна година, прогнозира в интервю за "Труд" Михаил Константинов, дългогодишен член на ЦИК. По думите му ГЕРБ губи подкрепа, "Атака" - също, но останалите партии стоят на едно ниво. "Някои партии извън властта трябва да помислят за смяна на лидерите. Българските партии са силни, когато са лидерски. Само БСП може да е силна без лидер, но не би навредило да си потърси някакъв", анализира Константинов и подчертава: "За мен успешната формула за партиите от ЕНП е президент от ГЕРБ и вицепрезидент от "Синята коалиция". Само че от инат няма да я използват."
"Монитор" алармира под глава, че ще бъде обявена грипна епидемия до десетина дни. Това е съобщил за вестника проф. Богдан Петрунов от Националния център по заразни и паразитни заболявания. Затоплянето на времето покачва заболеваемостта от остри и респираторни заболявания неимоверно много, обяснява епидемиологът. За да се обяви епидемия, е необходимо грипът да тръшне 200 от 10 000 души. В момента заболеваемостта е около 150 на 10 000.
Изминаха 14 години от горещите събития на 10 януари 1997 г. В интервю за "Телеграф" президентът Желю Желев дава оценка за случилото се - "Голям катарзис!" По отношение на предсрочните избори коментира, че "те винаги са стъпка напред в развитието на демокрацията и демократичните процедури. Дори и когато са предсрочни. Но не трябва да се отива към тях по този начин."
АЕЦ "Белене" не е излишна, но не е и жизнено необходима, твърди в интервю на две страници за "Дневник" Трайчо Трайков, министър на икономиката, енергетиката и туризма. По думите му това е добре, защото не сме притиснати за осигуряване на енергийния ни баланс. "В регионален план такава мощност би имала смисъл, но комбинирана с много други неща като подходящи пазарни връзки и мрежа. Това е и една от задачите на консултанта HSBC, да направи осъвременен пазарен анализ", споделя Трайков и е категоричен: "без подходящия инвеститор централата няма да се строи. От друга страна, какъв процент ще имаме ние като държава в централата зависи от това какви са условията, при които се договорим. Така че нещата са свързани, работим едновременно и по пистата за намирането на инвеститори, затова е и договорът ни с HSBC, и по пистата за договаряне на благоприятни условия."
Инвестирайте в ниви, съветва под глава "Труд". Цените на всички категории недвижими имоти са на неколкогодишно дъно, но търсенето на ниви е огромно - от наши и чужди производители, от инвестиционни фондове, спекуланти, дори от Световната банка. Апартамент в центъра на София също е разумна инвестиция, категорични са експертите в областта. По думите на Милен Велчев, бивш финансов министър, печелившата инвестиционна стратегия изисква диверсификация, т. е. разпределение на спестяванията между няколко класа активи. Така се постига оптимална доходност при по-малко ниво на риск, отколкото ако средствата ни бъдат концентрирани само в един или два класа.
Правителството е готово да направи революция в начина, по който българите си плащат данъците, глобите, таксите и лихвите към различните държавни и общински ведомства, съобщава "Сега". Скоро всяка служба, която събира пари от граждани, ще трябва да се обзаведе с устройства, за да може плащането да става с дебитна или кредитна карта. При това таксите, които банките удържат за придвижването на парите, ще бъдат за сметка на бюджета. Сега повечето държавни ведомства приемат плащания само чрез банков превод.
България остана в златната среда по конкурентоспособност в света, отбелязва "Класа" под глава. Според последния доклад на Световния икономически форум за 2010-2011 г. страната ни заема 71-ва позиция сред 139 икономики, като спрямо миналата година сме били 70-и, а от 2008 г. сме изкачили 5 позиции. Сред държавите в ЕС обаче българската икономика е на предпоследното 26-о място, като зад нас остават единствено гърците. Те са и с най-лошите показатели за страните - членки на ЕС, в общата класация Ц паднали са с цели 12 места до 83-та позиция. В световната ранглиста другите ни южни съседи от Турция са с 10 места по-напред от нас Ц 61-ви, а Румъния е 67-а. Българската икономика изостава по конкурентоспособност и от държави като Уругвай (64-то място), Йордания (65-о) и Шри Ланка (62-ро), коментира изданието.
Всеки български гражданин обеднява средно с около 30 лева на месец, пише на първа страница "Новинар". Това сочат данни на националния съвет на БСП и депутат от Коалиция за България Корнелия Нинова. Сметките на червената партия показват, че всеки българин годишно обеднява с 400 лв. за да бъде решен проблемът, Нинова предлага индексиране на доходите.
Глобата за нередовен пътник в столичния градски транспорт ще се увеличи на 20 лв., но най-рано в средата на март, пише "Сега". За увеличението се говори още от миналото лято, като последният срок беше краят на 2010 г. Администрацията обаче още не е изготвила доклада. 100-процентното вдигане на глобата бе една от препоръките, които външният консултант даде на общината във финансов анализ на дружествата от градския транспорт.
Новосформираната Общинска полиция в София готви първата си мащабна акция в градския транспорт. От понеделник в градския транспорт тръгват хайки от униформени от общинската полиция и контрольори, пише под глава "Новинар".
Простреляният таксиджия Емил Денев, който след сбиване на пътя, се оказа, че има 62 акта и минус 128 контролни точки, ще бъде глобен само с 300 лв., подчертава "Монитор". Според закона КАТ няма право да отнеме книжката му, въпреки многото нарушения и неплатените глоби. Куриозният случай с Денев стана известен, след като преди два дни мъжът се сби с лекар от МВР болницата и беше прострелян на кръстовище в центъра на София.
Министърът на правосъдието Маргарита Попова остро разкритикува безконтролното подслушване, информира "Сега". За разлика от другите си колеги от кабинета "Борисов", тя бе категорична, че СРС-та могат да се прилагат по предвидения от закона ред и единствено когато срещу някого има данни за образуване на дело. "Който не го прави така, както е регламентирано в закона, ще носи отговорност наравно с този, който е трябвало да бъде подслушван", са думите на министъра, цитирани от изданието по повод скандала с огласените разговори между директора на митниците Ваньо Танов, финансовия министър Симеон Дянков и заместника му Владислав Горанов.
"Прокуратурата трябва да озъпти опитите на властта да злоупотребява със СРС-тата", призовава от страниците на "Пари" правозащитният адвокат Михаил Екимджиев.
"Сега" акцентира върху коментар на външния министър Николай Младенов: "Много се говори за отлагане за Шенген. Отлагане в смисъл на някакъв срок няма". Той допълни, че до март правителството трябва да изпълни всички технически условия за присъединяването ни към зоната. Според него до лятото страната трябва да има съществен напредък в съдебната реформа. "Надяваме се, че така ще си подредим нещата, че до лятото да се вземе решение за присъединяване на България към Шенген, и поетапно това решение да се реализира до края на годината", са думите на Младенов, цитирани от изданието.
За "Стандарт" еврокомисар Кристалина Георгиева заявява, че важното е ние да си свършим работата за Шенген, а не кога ще ни приемат. Според Георгиева е необходимо съдебната ни система да работи добре и да знаем, че нашите граници са добре защитени. "Моето впечатление е, че работата в България е добре организирана и че хората се отнасят много съвестно към това да имат конкурентни цели, за да бъде ясно, че сме направили този скок напред, който нашите партньори в Европа очакват", обобщава еврокомисарят.
Франция и Германия ще ни подкрепят за Шенген, категорична е пред "Монитор" Мария Неделчева, евродепутат от ГЕРБ. И двете страни са заявили подкрепата си за премиера Бойко Борисов и за правителството на ГЕРБ, подчертава Неделчева и допълва, че приоритет на Унгария е влизането на България и Румъния в Шенген.
Според челото на "24 часа" над 100 000 лв. струва разследването на убийствата на сестрите Росица и Христина Белнейски. В разходите по делото не са включени обаче парите за близо 400 ДНК експертизи, направени в лабораторията на МВР. Така обвинителният акт срещу Лазар Колев за зверството, който бе внесен в съда преди дни, се оказва най-скъпият в България.