Пакистанските власти арестуваха високопоставен представител на партията на бившия премиер в изгнание Наваз Шариф и няколко други опозиционни дейци, след като президентът Первез Мушараф въведе извънредно положение, съобщи Ройтерс.

"Дните на Мушараф са преброени. Дойде време да се сложи край на политическата роля на армията", каза и.д. председател на Пакистанската мюсюлманска лига (Наваз) Джавед Хашми пред журналисти, преди да бъде отведен от полицията в град Мултан.

Пакистанският президент мотивира въвеждането на извънредно положение с активизирането на ислямските терористи в страната и с факта, че една част от съдебната власт, според него, се намесва в работата на изпълнителната власт.

Адвокати призоваха към национална стачка

срещу въведеното извънредно положение от президента Первез Мушараф, предаде Ройтерс. "От утре ние започваме битка. Адвокатите в цялата страна ще стачкуват. Ще участваме в протести и ще бойкотираме съдебните заседания", заяви Хамид Али Хан, бивш председател на асоциацията на адвокатите.

Юристите се очертаха като авангарда на кампанията срещу Мушараф, откакто той уволни председателя на Върховния съд през март, което бе сметнато като удар срещу независимостта на съдебната власт, посочва Ройтерс.

Държавният глава Первез Мушараф въведе вчера извънредно положение, мотивирайки се със защита на националното единство пред опасността от ислямския тероризъм и намесата на съдебната власт.

"Ситуацията се промени много бързо. Тероризмът и екстремизмът са в епогея си", каза ген. Мушараф в телевизионно обръщение към нацията. Той напомни безпрецедентната вълна от самоубийствени атентати, при които бяха убити 420 души от юли насам. В указа за обявяване на извънредното положение, цитиран от Франс прес, Мушараф говори за "намеса" на съдебната власт в работата на изпълнителната.

Полицията и армията обкръжиха

сградата на Върховния съд в Исламабад, а правителството побърза да назначи нов председател на съда. Хамид Догар ще заеме мястото на отстранения председател Ифтикар Чаудри. Очаква се Догар да обяви за валидно преизбирането на президента Первез Мушараф на изборите на 6 октомври.

"Някои членове на съдебната институция работят срещу изпълнителната и законодателната власт в борбата срещу тероризма и екстремизма, отслабвайки по този начин правителството и решимостта на нацията и намалявайки способността за действия за справяне с тази заплаха", се казва в президентския указ. Държавният глава

преустанови действието на конституцията,

но парламентът и провинциалните събрания ще продължат да изпълняват дейността си. След като обяви извънредно положение, генерал Мушараф наложи ограничения на медиите. Съгласно нареждането отсега нататък се забранява всяка публикация, която по някакъв начин клевети него, неговото правителство или въоръжените сили.

На вестниците и телевизиите се забранява

да публикуват или излъчват кадри с атентатори и техните жертви, както и декларации на бойци ислямисти.

Бившата пакистанска министър-председателка и опозиционен лидер Беназир Бхуто, която се завърна от Дубай в Пакистан, заяви, че не става въпрос за извънредно, а за "военно положение" и пакистанският народ ще се опълчи срещу това.

"Върнах се, за да насърча своите привърженици, както и да се консултирам с лидери на други партии за следващите стъпки. Свободни и справедливи избори трябва да се състоят, както е предвидено", заяви тя. По думите й вместо да върви към демокрация, Пакистан се връща към по-голяма диктатура.

Друг бивш пакистански премиер в изгнание - Наваз Шариф, поиска оставката на Мушараф. Опозиционният лидер Имран Хан пък беше поставен под домашен арест.

Извънредното положение, въведено в Пакистан, предизвика загриженост във Вашингтон, Лондон и Ню Делхи, както и в Европейската комисия, които призоваха президента Мушараф да се върне по пътя на демокрацията.

В съобщение на Белия дом се казва, че Мушараф трябва да изпълни обещанието си и да организира свободни и справедливи избори през януари, както и да се оттегли от поста главнокомандващ въоръжените сили, преди да положи президентска клетва.

Същевременно говорител на Пентагона обяви, че САЩ не възнамеряват да преустановят военната помощ за Пакистан. "На този етап обявяването на извънредно положение не оказва влияние върху нашата военна помощ за усилията, полагани от Пакистан в борбата срещу тероризма", каза говорителят Джеф Морел. Той изтъкна, че Пакистан е много важен съюзник на САЩ във войната с тероризма и Вашингтон следи отблизо развитието на ситуацията.

Китай изрази днес загрижеността си, ден след като в Пакистан бе обявено извънредно положение, и изрази надежда, че ще се възстанови стабилността в страната, предадоха световните агенции.

"Обезпокоени сме от ситуацията в Пакистан, но смятаме, че правителството и населението са способни да решат проблемите си", каза говорителят на китайското министерство на външните работи Лю Цзянчао. Китай е един от най-близките съюзници на Пакистан, посочва Франс прес.