
Пакистанският президент Первез Мушараф обяви извънредно положение, предаде Франс прес, цитирайки съветник на Мушараф.
Конституцията беше суспендирана
и държавният глава поиска извънредни правомощия, информира Ройтерс. Председателят на Върховния съд Ифтикар Чаудри и още осем съдии отказаха да одобрят издаденото от президента нареждане за временно преустановяване на действието на конституцията. Поради това на Чаудри било казано, че "услугите му вече не са необходими", съобщиха частни телевизионни канали. Чаудри и колегите му съдии са блокирани в сградата на съда на бул. "Конституция", където се намира и Националното събрание.
Малко преди извънредното положение да бъде обявено, сигналът на частните телевизии в Пакистан внезапно беше прекъснат. Обществената телевизия съобщи, че правителството ще продължи да работи. Националният и местните парламенти също ще продължат работа.
Довечера ще има извънредно заседание на кабинета, на което ще бъде обсъдена ситуацията в страната. Според очевидци след обявяването на извънредното положение от Мушараф полицаи и рейнджъри от вътрешни войски са
обкръжили сградата на Върховния съд в Исламабад
Малко по-късно бе съобщено, че са прекъснати и телефонните връзки в града, предаде Асошиейтед прес. От няколко дни в Пакистан се говори за извънредно положение. Очакваше се, че Мушараф ще го въведе, ако Върховният съд не признае преизбирането му за президент. Мандатът на Мушараф изтича на 15 ноември. На 6 октомври той беше избран от парламента за втори президентски мандат, но този избор се оспорва от някои политически сили.
Очаква се Върховният съд да се произнесе по преизбирането на Мушараф до 12 ноември. Според наблюдатели въвеждането на извънредно положение може да доведе до отлагане на парламентарните избори, насрочени за януари 2008 г.
Бившата министър-председателка Беназир Бхуто, която се намира в момента в Дубай, няма да се връща в Пакистан след въвеждането на извънредно положение, съобщи говорител на нейната партия, цитиран от Франс прес.