"Не ми се ходи на училище!" – това е най-честата реплика, която чува почти всеки родител на днешния, първи учебен ден. Ваканцията свърши и напрежението в децата може да прерасне от безобидно нежелание до депресия от влизането в клас, напомнят психолози.
Борислав Лазаров събра ценни съвети как да мотивираме децата си за новата учебна година и какво трябва да избягваме в отношенията си с тях. Защото какво да направим, ако детето ни не иска да тръгне на училище? Десислава Маркова е майка на първокласник, който има собствено мнение за първия учебен ден.
"При нас е така – купихме му всичко, което му харесва, и той каза, че ще ходи и ще учи, но...”, споделя майката. "Не съм много-много сигурен!”, контрира я обаче детето й.
Бъдете търпеливи вместо да спорите с детето си
защо не иска да бъде в клас, съветват психолозите. Децата знаят, че училището е неизбежно, но тестват дали не могат да измолят от вас още ден почивка. Като често срещан отговор, родителят може да получи от детето си: „На мен не ми се ходи, защото не искам ваканцията да свърши, лятото беше страхотно и искам всеки ден да е лято!”, „Бих отишъл на училище, ако ми купите нов скейт!” или „За да ходя на училище с удоволствие трябва учителите да се държат добре с нас, за да се държим и ние добре с тях”.
Детският психолог Милена Манова съветва:
"При детето трябва да се акцентира върху – какво ти можеш, в какво си силен, какво ти е интересно, и родителите да не се забравят да казват: Каквото и да става с теб, както и да се представяш – не забравяй, че ние те обичаме! Бихме могли дори да го накараме да каже три хубави, интересни неща, които се случват с теб в училище, и заради които човек си струва да ходи там. Бихме могли да попитаме – добре, ако аз съм дете в трети клас, а ти си родител, кажи ми какво би ме посъветвал да направя, за да ми бъде интересно в клас. Да си разменят ролите”, продължава с напътствията психоложката.
Психолозите съветват да акцентираме пред децата си върху плюсовете на училището –
новите, интересни неща, които ще научат там, старите приятели и новите запознанства. Мотивирайте ги с похвали, награди и подаръци, които не е нужно да са материални.
Търпение, мотивация и поощрение –
три добри идеи за всеки родител в началото на учебната година. Но психолозите напомнят, че те са подходящи за деца от 1-ви до 6-ти клас. Но ако детето ви е по-голямо, по-добре се постарайте да измислите нещо наистина интересно…