Десет години пациентите в пловдивския онкодиспансер не могат да ползват товарния асансьор. Трудноподвижните болни биват качвани по стълбищата с носилки, а тези, които ползват колички, са буквално напъхвани в единствения пътнически асансьор. Съоръжението не е предназначено за подобен тип товар и често се поврежда. Затова не е чудно, че дори пациентите, които трудно ходят сами, не се осмеляват да ползват инвалидните колички.
"Много сме ощетени, много. Аз съм една, още в движение, оперирана онкологично, но се надявам, че един ден и аз ще стигна до там и няма да мога да се придвижвам. И няма кой да ме придвижва", коментира Мария Василева.
През декември 2009 година онкодиспансерът се сдобива с нов товарен асансьор. Той е монтирани с пари по програма "Красива България", но и до днес е неизползваем, тъй като липсва Акт 16. За съоръжението са платени над 100 000 лева.
"Той товарният асансьор е един и не функционира в момента. Тази сграда не е пригодена за лечебно заведение и е сложно обслужването. Тежко болни има, с носилки, с инвалидни колички", обясни д-р Недялка Митова, управител на Комплексен онкологичен център-Пловдив.
При стартирането на проекта, за да бъде отпуснато финансиране по програма "Красива България", съоръженията са били оформени като собственост на община Пловдив.
"По действащото нормативно законодателство онкодиспансерът не можеше да кандидатства за пари по „Красива България", разясни Георги Божев - директор на дирекция "Търговски дружества и общински предприятия”, община Пловдив.
За да получи Акт 16 за новите асансьори, онкодиспансерът трябва първо да се сдобие със собствеността върху тях. След година и половина необяснимо протакане, чак през юли 2011 година ръководството на болничното заведение се сеща, че монтираните през декември 2009 година асансьори не са въведени в експлоатация.
"Едва на 14 юли 2011 г. ръководството на онкодиспансера пожелава да придобие собственост върху тези два асансьора", каза още Божев.
Собствеността върху асансьорите е прехвърлена на онкодиспансера две седмици по-късно с решение на общинския съвет, но и до днес товарният не е оценен от вещи лица и не е подадено заявление за акт 16 в Агенцията по вписванията.
Докато общината и болничното заведение спорят чия е вината за допуснатото безхаберие, онкоболните пациенти философски приемат неудобствата.