Пак гласуваха с чужда карта в парламента, съобщават изданията. "Цецка Цачева: Не е вярно, Яне Янев иска да влезе в парламента", пише "Труд" по темата. Системата за гласуване чрез пръстови отпечатъци на депутатите е манипулируема и допуска вот с чужда карта. "Бомбата" хвърлиха депутатите от РЗС. Лидерът им Яне Янев обяви, че с колегите му, след като научили от депутати от ГЕРБ за пробива, експериментално двама по двама си разменили картите, отбелязва изданието."Яне проби с кутре гласуването" е заглавието на "24 часа" по темата.

В интервю за "Труд" председателят на НС, Цецка Цачева коментира изминалата година от управлението на ГЕРБ. Според нея ГЕРБ са успели да се справи с повечето си задачи, сред които е и "гласуването с чужди карти - явление, за което категорично днес мога да кажа, че е липсвала политическа воля за преодоляването му", допълва Цачева. На въпрос, свързан с орязването на разходите тя коментира: "Около 500 000 лева ще са икономиите. Например, намаляваме командировъчните за нощувките на депутатите от 120 на 100 лева. Така че, отсега нататък, ако колегите държат да спят в луксозни хотели, просто ще трябва да са така любезни и да си доплащат."

***
"До месец: киселото мляко като при Тато. Връщат българския бацил, изхвърлят консервите", пише под глава "Стандарт". Темата е челна и за "Телеграф" и "Земя", в "Труд" и "24 часа" е на по-задна страница. Рецептата е записана в Българския държавен стандарт. Кофичките, на които пише "българско кисело мляко", ще са по щандовете до месец. Продуктът ще се произвежда само от сурово мляко и закваска с лактобацилус булгарикус. Забранени са всякакви подобрители, сгъстители и консерванти. Затова трайността му ще бъде десетина дни, цената няма да се вдигне, отбелязва "Стандарт".

***
Бюджетът на здравната каса за 2010 г. няма да позволи на хората да ползват за лечението си толкова, колкото плащат за осигурителни вноски, са изчислили експертите на Икономическия и социален съвет в България, пише "Сега". Съветът излезе със становище за здравната реформа, в което се казва, че при законово определена здравна вноска от 8 процента на практика през годината се ползва сума, равна на постъпления от 5 процента вноска от работници и служители. Причината е, че бюджетът се формира от вноските на работещи и самоосигуряващи се плюс частта, която държавата плаща за деца, пенсионери, бедни и чиновници. Това, което дава държавата, обаче е в пъти по-малко от плащаното от работещите, уточнява изданието.

Здравната реформа трябва да започне със създаване на здравно досие за всеки от нас, предлага председателят на Българска асоциация за закрила на пациентите (БАЗП), Пламен Таушанов в "24 часа". Причината е, че в БАЗП пристигат, жалби и сигнали за увредени и починали пациенти, ползвали здравната система. Близо 75 хил. души умират годишно в България, от тях една трета - в болниците. За увредените там и за лекарските грешки няма статистика и затова на дневен ред е актуалността за достоверността на медицинската документация. Нужно е да се определи един орган, отговорен за стратегия за реформа. НЗОК е най- подходящ, тъй като е финансиращ орган, който разполага с най-пълна информация. Необходимо е да се изготви стратегия и план за прилагането й с конкретен бюджет и срокове за изпълнение, допълва изданието.

***
През последните четири месеца безработицата е намаляла с 1 процент, като към края на юни тя е 9,26 процента, но броят на хората, работещи в сивата икономика, се е увеличил, пише "Класа". Министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов е обяснил, че при проверки, направени от инспекциите по труда, са открити над 100 души без трудови договори, уточнява изданието. Ще започне назначаване на 6200 души в общини с висока безработица, те ще бъдат наети за срок от шест месеца. От 1 октомври се предвижда още 10 хил. души да бъдат назначени на работа за срок от три месеца. Месец преди това, от 1 септември, ще започне обучението на 15 хил. младежи до 29 години в различни предприятия в страната, пише Класа".

Икономика

Европейската комисия проверява дали българското правителство е спазило европейското право при намаляването на управленския състав на Комисията за финансов надзор и Комисията за регулиране на съобщенията, пише "Дневник". Целта е да се гарантира, че двата надзорни органа са независими от външна намеса и политически натиск.

Ако Брюксел прецени, че промените в регулаторите не гарантират тяхната безпристрастност и независимост от политически и лобистки интереси, може да започне наказателна процедура срещу България за неспазване на европейското законодателство. Съставът на КФН беше намален от осем на петима членове по-рано този месец. Според писмото до Еврокомисията промените в състава на регулатора целят "да бъдат назначени по-удобни политически членове, които да са под прякото влияние на управляващото мнозинство", уточнява изданието.

***
Договорите с Русия за доставка на природен газ и анексите с цените, които са парафирани от предните правителства, ще бъдат дадени за проверка на главния прокурор Борис Велчев в понеделник, обяви премиерът Бойко Борисов, цитиран в "24 часа"( "Монитор" на първа страница). Документите му били показани от шефовете на "Булгаргаз" на специална среща. На главния прокурор ще бъде даден и подробен доклад от експерти на "Булгаргаз" как е ощетена България, уточнява "24 часа".

Българите трябва да могат да избират своя енергоснабдител, не е редно "Булгаргаз" да е единственото дружество предлагащо природен газ, твърди депутатът от Синята коалиция Иван Иванов в интервю за "Новинар". По думите му цената на тока е била изкуствено завишена, за да се прикрият далавери в "Марица - Изток".

***
Дупката в бюджета пак расте, съобщава "Труд". Само в рамките на май той е 60,2 млн. лв., показват данните на финансовото министерство за изпълнението на бюджета през първите пет месеца на годината, цитирани в изданието. Месечният дефицит е с 20 млн. лева по-малко, отколкото очакваше финансовият министър Симеон Дянков. През април хазната беше на плюс с 369,6 млн. лв. От началото на годината до края на май натрупаният бюджетен дефицит е 1,36 милиарда лева при 1,299 млрд. лв. месец по-рано. Фискалният резерв също отчита намаление, макар и минимално. Докато в края на април той е бил на стойност 6,7 млрд. лева, в края на май е 6,6 милиарда лева.

Приходите на държавата са спаднали с 15,3 процента спрямо януари - май миналата година, а разходите са се увеличили с 2,2 на сто, показват още данните.

***
20 млн. лв. губи хазната от укрити обороти, според данъчните около 60-70 процента от обектите в страната крият истинските суми от търговията пише "Дума". Данните са на звеното за анализ в НАП, според които 20 млн. лв. годишно са само от укритите обороти на търговците на хранителни обекти, още около 11-12 млн. лв. - от тези на дискотеки и заведения. Общо около 900 000 активни икономически субекта трябва да се контролират от около 2000 данъчни инспектори, което означава, че може единствено да се анализира рискът и да се прави контрол по извадки, обяснил Росен Бъчваров, говорител на НАП, пише "Дума".

***
Пазарът на автомобили у нас се върна със седем години назад,пише "Пари" под глава. За първите 5 месеца на годината са продадени едва 7 хил. коли, което е с 42,2 процента спад на годишната база, уточнява изданието.

МВР и съд  

"Преврат в "Петрол", пише под глава "Труд" ("24 часа" - на по-задна страница). Денис Ершов, член на надзорния съвет и акционер с 47,5 процента във фирмата майка "Петрол холдинг", обвинява в престъпления и документна измама Митко Събев, шеф на надзорния съвет на компанията. Това става ясно от тъжба на Ершов до Върховна касационна прокуратура, уточнява изданието. Бизнесменът Денис Ершов твърди, че Митко Събев, сочен за един от най-богатите българи, го е представлявал незаконно на заседание на надзорния съвет на 27 май 2010 г. Но само 15 минути преди това Ершов пред 4-ма свидетели е оттеглил пълномощните, с които Събев има право да го представлява на събранията на ръководството, допълва "Труд".

Ершов казва пред "Труд": "Митко Събев загуби 170 млн. на фирмата". По думите му в края на март 2008 г. холдингът е разполагал със собствени 170 млн. евро оборотни средства. Митко Събев е управлявал 2 години. "Сега виждаме, че тези 170 млн. ги няма и той ни разказва едни страшни истории за световната финансова криза. Каква криза?! Имаше 170 млн. евро! Какво, кризата е дошла и ги е взела?!", допълва в обвиненията си Ершов.

Пред "Труд" Събев казва: "Зная за жалбата, заведена срещу мен от Денис Ершов, но не му се сърдя за това...Не еднократно съм казвал, че той се нуждае от лечение. Не може да коментираш думи и действия на човек, който има здравословни проблеми, пречещи му да направи реална преценка. Само ще добавя, че според мен нападението, не винаги е добра защита. Разбира се, ако има необходимост и интерес от страна на институциите, ще окажа пълно съдействие, за да бъдат проверени фактите", каза в заключение Събев пред изданието.

***
Нелегална система за подслушване и видеонаблюдение е предавала тайно от заседателната зала на община Бургас в радиус от няколко километра, пише под глава "24 часа". Оборудването било разкрито случайно при ремонт. Работниците се уверили, че са изключили всичко, и започнали да режат кабелите. Оказало се, че по един от тях тече ток.

Майсторите проследили жицата и се натъкнали на микрофони и две камери. Системата била свързана с антена. На някои кабели имало фабрично поставена дата на производство 2009 г. Бургаската районна прокуратура е образувала досъдебно производство срещу неизвестен извършител за незаконно използване на "бръмбари".

Престъплението се наказва с лишаване от свобода от 1 до 6 години, уточнява "24 часа".

***
Кръгът на лекарите, които издават болнични или други документи, да се ограничи, казва пред "24 часа" Георги Колев, шеф на Софийския градски съд. По думите му идеята е да има специализирани медицински комисии по региони, които да издават удостоверителни документи за пред съда. В момента средният срок за решаване на наказателно дело е около година и 8 месеца. Има дела, които се решават по-бързо и такива, които се бавят. Когато има 21 подсъдими и над 100 свидетели обаче, съкратената процедура е от огромно значение. "Основна причина за отлагане на делата са заболяванията на подсъдимите. Засега няма механизъм, който да отстрани проблема", добавя Колев.

В интервю за "Монитор" Колев допълва, че се очаква Венецианската комисия да се произнесе за спецсъдилицата. В интервю за "24 часа" проф. Любен Корнезов коментира "милостивата" поправката в НПК, която според него нямало да спре убийците.