От разговорите, проведени между студентските съвети и министерството на образованието, стана ясно, че организациите на обучаващите се са разединени в позицията си с колко трябва да се увеличат таксите за обучение в държавните университети.

В крайна сметка няма промяна в проекта за бюджета за следващата година -  студенските такси ще бъдат две трети от издръжката, вместо половината, както е сега. Или на практика - в реални пари- до хиляди лева на семестър, както е в моменат в частите.

Студентски лидери, представляващи 100 хиляди студенти, се обявиха против записаното в бюджета увеличение на студентската такса от една втора от издръжката на две трети.

„При нас издръжката на студент по медицина е 7 хиляди, а ние плащаме 900 лева годишно, но ако бъде прието това, ще се увеличи страшно много”, смята Александър Йорданов от Медицински университет - Варна.

„Направихме справка - за последните три години субсидията, която държавата плаща, е намалена с повече от 30 на сто и с повече от 30 на сто е разрешено да се вдигнат семестриалните такси”, обяснява Калоян Димитров от УНСС.

Според Иван Вълков от УАСГ пък, ако нещата продължат така с нарастването на таксите, дори и средната класа няма да може да си позволи висше образования в България.

Докато студентските лидери се изявяваха срещу увеличението на таксите, зад гърба им техни колеги преговаряха с министъра на образованието и дори са се договорили за 5 процентно повишаване на таксите.

„Бихме допуснали да е 55 на сто от базоваия норматив и това е възможност и не означава, че ще стане навсякъде така, има възможност в университетите по-добрите студенти да плащат по-ниска такса, а тези които се влачат по-висока”, казва от своя страна Петър Чаушев, председател на Националното представителство на студентските съвети.

Обсъжданията вървят със заплахи за студентски протести, а окончателното решение ще бъде взето от Народното събрание между първо и второ четене на Закона за държавния бюджет.

Близо 350 милиона лева са парите за образование догодина. Както няколко пъти и премиерът подчерта - това е с 12 милиона лева повече от тази година. Но като дял от БВП парите са си все същите - под половин процент, и в реална стойност- много по-малко от предишните години - 2010 и 2009-та, преди кризата.