За да ни запознаят с него Антон Хекимян и операторът Иван Филчев се подложиха на двучасов планински преход в истински зимни условия. Рила, 2000 метра надморска височина. За разлика от други места в България - тук е истинска зима. Снегът е дълбок, а маршрутите са труднопроходими. Това обаче е най-подходящото време за ледено катерене.
Намираме се на Скакавишкия водопад. Той е висок близо 100 метра и е едно от най-подходящите места за ледено катерене в България. Тази година сезонът за леденото катерене закъсня, но условията във високите места на Рила вече са подходящи.
Страхил е инструктор по ледено катерене от пет години. Днес е тук от седем и половина сутринта и заедно с колегите си подготвят терена за начинаещата група.
Страхил Гешев: “Красиво е и много студено…и трябва да имаш здрава мускулатура. Като цяло има техника, но трябват и мускули…”
Големият скакавишки водопад е едно от най-подходящите места за обучение на начинаещи. Дори на хора, които никога не са се катерили.
"Сам не можеш да започнеш…трябва да познаваш хора."
За леденото катерене са необходими т.нар. "ледени ръце", с които става придвижването, въжета, котки и каски. Нужно е и да си добре облечен.
Страхил Гешев: “Винаги е студено. Няма начин да не е. Каквото и да си облечеш - винаги си мокър.”
Най-екстремните места за ледено катерене в България са Северния склон на Джендема в Стара планина и местността “Висулките” на Скакавица. Там наклона е 90 градуса.
"Красиво и хубаво. Не мога да го опиша. Катеренето не може да се опише. Всеки го прави сам за себе си."
