Гледка към късче море скара съседи в Китен. Споровете, в които са замесени всички възможни институции, продължават вече седем години. "Ябълката на раздора" е навес, част от ресторант, на една от улиците в Китен, която води към морето. Съседът - собственик на хотел, твърди, че обектът е незаконен.

"Той е изграден без всякакви документи, без строителен надзор, без абсолютно нищо. И общо взето това е опасно за почиващите и летуващите. Може и да падне, след като няма строителен надзор при този незаконен обект. Няма как някой да гарантира, че навесът е изряден за ползване от клиентите, които го посещават", смята Михаил Ников.

Вече седем години той пише жалби до общината, строителната дирекция, омбудсмана, дори завежда дело. Това лято към неволите му се прибавя още една.

"Тази година е направена и тази скара, която е много близо до дървения навес. Той може да се запали по всяко време, защото скарата е на дървени въглища. Тя опушва, одимява стаите, оплаквания има от туристите", оплаква се хотелиерът.

През пролетта строителната дирекция в Бургас констатира, че стоманенобетонните основи на заведението действително са незаконни и ги премахва. На тяхно място собственикът слага дървени. Това превръща обекта във временна постройка, за която отговаря общината.

"Има цяла подписка от съседите, входирана в нашето ТСУ, че не желаят по време на сезона това нещо да се демонтира, защото би провалило сезона, би било опасно. Наистина е така - почвайки да вкарваме техника, която да върви напред и назад, би било нежелателно и нередно", обяснява кметът на община Приморско Лиляна Димова.

Собственикът на ресторанта е категоричен, че когато е строил обекта, той е бил законен. Впоследствие обаче общината променя изискванията си - този тип заведения могат да са само от PVC или алуминий.

Собственикът на заведението Любомир Петков недоумява защо само неговият ресторант е незаконен, след като почти всички заведения в курорта са от дърво.

"Те автоматично стават незаконни в цялата община Приморско и единствено там са незаконни по този параграф, който те са приели при промяната на ЗУТ-а с тяхното решение. И автоматично трябва да се съборят всичките обекти", смята той.

Последното решение на съветниците в Приморско от преди дни е, че подобни заведения все пак може и да са дървени.

"Ако се спазят всички процедури, които се изискват по ЗУТ, обектът би могъл да се узакони. Ние все пак ще пристъпим към събаряне на 1 октомври, защото има заповед, която аз лично съм подписала и съм издала", обяви кметицата на Приморско.

Според роднините на Любомир конфликтът е заради гледката към морето, тъй като навесът е пред самия хотел. Те от своя страна са завели жалба срещу последния етаж на хотела на съседа си, който също е констатиран като незаконен и ще бъде съборен. От общината в Приморско признават, че заради по-слабия сезон жалбите между съседи, печелещи от туристи, са станали ежедневие.