И политици, и медии нарекоха забраната търговска война. Очаква се обаче търканията между Москва, Тбилиси и Кишинев да отворят пазар за българските вина.
Мукузани, Киндзмараули, Каберне, Изкушението на монаха. Тези популярни в Русия марки вина вече са история. Рафтовете за алкохолни напитки са полупразни. В големите магазини стриктно спазват наложеното вето, въпреки колосалните загуби, които търпят търговците. Само в Москва на склад се намират над 30 млн. бутилки от забраненото вино, чиято продажба би донесла на търговските обекти печалба от милиард долара.
Това е достатъчно значимо и усещащо се намаление на вноса на този продукт на руска територия.
Журналистите веднага прозряха политически подтекст в забраната на грузинските и молдовски вина. За средностатистическия купувач, който не се интересува от голямата политика, далеч по-важна е дилемата - а какво ще пием сега. Какво ще замени сравнително евтините вина, чиято цена не надхвърляше 5 долара за бутилка.
Пазарът на вино в Русия годишно се оценява на 5 млрд. долара, от които на грузинските и молдовските напитки се падаха 55 %. Пазарът диктува своите условия. И по-скоро, ако ситуацията не се измени в близко време, мястото на тези вносители ще заемат други производители.
По думите на един от най-големите вносители на наши вина в Русия Борис Кючуков България може да претендира на 70% от нишата, която заемаха грузинските и молдовските вина.
