Петорна съдебно-медицинска експертиза опроверга твърденията на вътрешния министър Цветан Цветанов за умишлено убийство на новородено в горнооряховската болница, коментира на челна страница "Сега". Медици от Александровска болница и "Майчин дом" заключиха, че плодът е мъртвороден и няма данни за лекарска грешка. Въпреки че медиците са единни в мнението си, Цветанов отказа да се извини и дори се усъмни в медицинското заключение.

Темата на "Труд" стряска със заглавие: "Бебето - скелет в шкафа на МВР?". Ежедневникът акцентира върху коментари и анализи по темата. В интервю санитарката Маргарита Иванова е категорична, че не е видяла новороденото да мърда. Контра мнение изказва сестрата на бащата на мъртвото момченце Стефан Памукчиев: "Докторите са виновни за смъртта на бебето. Не са положили грижи. Отнесли са се към детето и към Боряна небрежно. Трябва да ги накажат." "Труд" продължава по темата с интервю на проф. Тодор Чернев, специалист от "Майчин дом". По думите му заключението на експертизата е категорична, че детето е мъртвородено.

Темата на "Труд" продължава на трета страница с акцент реакциите от парламента. Под заглавие "Сините искат оставката на Цветанов днес" изданието подчертава, че лидерът на СДС Мартин Димитров и лидерът на ДСБ Иван Костов заподозряха, че забавянето на експертизата - 18 дни, е било, за да може информацията да бъде "прокарана незабелязано" в новините около коледните празници. Дебати за използването на СРС-та и защо МВР се опитва да легитимира този способ като основен за събиране на доказателства ще поиска ДПС, допълва "Труд" и цитира Цветанов в друга статия: "В момента от тази експертиза излизат много въпросителни, които, предполагам, ще бъдат задавани допълнително, за да се стигне до истината". "24 часа" се включва по темата като пита в заглавие: "Кой слага трупче в кувиоз на 17-тия час?"

Франция и Германия официално поискаха да се отложи приемането на България и Румъния в шенгенското пространство, информира "Сега". Министрите на вътрешните работи Брис Ортфьо и Томас де Мезиер изпратиха общо писмо до комисарката по вътрешните работи Сесилия Малстрьом (Швеция), в което заявяват, че би било "преждевременно", ако двете кандидатки бъдат приети, както се надяват, през март 2011 г. "Трябва да се изпълнят всички условия на шенгенските страни за присъединяване", се посочва. "Няма да бъде нито реалистично, нито отговорно, ако се пренебрегнат установените слабости." Двамата министри изтъкват "липсата на задоволителна правна и административна среда за борба с корупцията на всички равнища и постоянната тревога от организираната престъпност", уточнява изданието.

Само два месеца след атрактивната акция "Хеликоптер" около 10 000 нови имота в големите градове и по Черноморието са декларирани, пише под глава "Труд", позовавайки се на директора на Националната агенция за приходите Красимир Стефанов. Близо 1100 от тях са в София. Четирите месеца преди данъчните
проверки (юни - септември 2010 г.) декларираните имоти в столицата са били едва 300. По думите на Стефанов терените са били използвани досега нерегламентирано. "Летящите" проверки разбунили духовете на обществото и институциите и са провокирали собствениците да ги узаконят.

"Монитор" информира, че Брюксел е дал зелена светлина за отпускането на 400 мл. лв., които страната ни ще вложи в довършването на магистрала "Тракия". Това става възможно, след като в понеделник, на Игнажден, е била подписана апликационната форма за одобряване на финансирането. Новината беше съобщена от премиера Бойко Борисов, който е на тридневно официално посещение в Ливан. 20 процента от общата стойност на проекта за довършване на аутобана в размер на 250 млн. евро ще бъдат осигурени чрез кофинансиране от българската държава.

"24 часа" отбелязва, че 53 процента от българите се осигуряват за пенсия върху суми до 420 лв. Ситуацията се е влошила спрямо 2009 г., когато това е бил таванът за 45 на сто от наетите. Причината е кризата и преминаването на много предприятия към намалено работно време. За 134 140, които са 5 процента от всички 2,8 млн. работещи, прагът бил под 120 лв. Между 120 и 240 лв. варирала базата за вноски на 297 840 души. Най-масовата категория била с праг между 240 и 360 лв. – 552 725-има. Други 454 385 пък внасяли за пенсия върху суми между 360 и 420 лв. На осигурителния таван от 2000 лв. били 76 110, или едва 2,8 процента. Осигурените са със 140 хил. по-малко месечно в сравнение с миналата година, пише изданието като се позовава на данни на Националния осигурителен институт.

В интервю за "Телеграф" управителят на НОИ Христина Митрева отговаря на въпроса колко души няма да могат да се пенсионират догодина заради премахването на точковата система за пенсиониране. По думите й се споменава една цифра от 10 000 души. "Това не са данни на НОИ. Никой не може да каже колко са тези хора, но в никакъв случай не са толкова. На година в пенсия за осигурителен стаж и възраст излизат около 50 хил. души. Няма как една четвърт от тях да не са изпълнили изискването за стаж, а да са изпълнили за възраст."

Президентът Георги Първанов взе решение за обнародване на Закона за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване, приет на 11 декември 2010 г., отбелязва "Класа". Според държавния глава, въпреки многобройните проблеми, които законът поражда, това решение е един необходим компромис, за да не се засегнат интересите на някои категории граждани.

"Уикилийкс" публикува нов секретен документ от американското посолство в София от 7 юли 2009 г., отбелязва "Труд" на икономическата си страница. Документът е засекретен от посланик Нанси Макълдауни и е посветен на АЕЦ "Белене". Американският посланик изразява безпокойството си от строителството на централата. Отбелязва, че проектът е застрашен от направените твърде големи разходи, финансови проблеми, отлагане на строителството и има сериозни опасения за сигурността на качеството, посочва ежедневникът.

България е затисната от отровен прахоляк, който вреди на белия дроб и може да причини астма и рак, алармира под глава "24 часа". Това става ясно от бюлетините за чистотата на въздуха на Изпълнителната агенция по околна среда. От началото на декември има наднормено замърсяване с фини прахови частици, като най-високите концентрации са в Кърджали, Перник и София. В столицата на 8 декември прахолякът е бил 5,5 пъти над нормата. А вчера - 3,3 пъти над допустимото. В Перник и Кърджали имало до 4,8 пъти превишение. Причината е в застудяването и отоплението с въглища и дърва, както и усилената работа на тецовете, пише изданието.

"Едно е да срутиш хотел, друго - балкон", е заглавието над интервю в "Труд" с омбудсмана на републиката Константин Пенчев. Омбудсманът отправя критика към закона "Попова". Според Пенчев в него има "раздвоение на идеята". В глава първа се казва, че целта е да се отслаби икономическата основа на престъпността. И това заслужава обществена подкрепа. Но от следващите текстове се оказва, че обект на закона е всеки българин, който не може да докаже произхода на имуществото си в размер на 60 000 лв. "Което вече показва, че духът му е различен от декларираната цел. Ще направя аналогия с незаконното строителство - все едно да тръгнем да събаряме незаконни хотели, а накрая да стигнем до остъклените балкони на хората. Едното не е равно на другото. От това ме е страх - самият автор на закона се е увлякъл, тръгвайки с една цел и приключвайки с различен от нея резултат", категоричен е Пенчев.

В интервю за "Атака" министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов, обещава, че със започналите проверки за спекулативни цени преди празниците ще следи търговците да не развалят Коледата ни. Целта е не само цените, тези проверки ще гарантират качеството и безопасността на храните. Найденов е категоричен, че няма логично обяснение една стока да поскъпне със 50 до 100 процента само за няколко дни. "Санкции не можем да налагаме, но хората могат да санкционират търговците, защото има и друга поговорка - "Цената според будалата". Ние всички ли сме будали, за да плащаме", пита министър Найденов.

"Дума" цитира под глава проучване, според което учениците от училищата в страната се оказаха по-грамотни от столичанчетата. Деца извън София са постигнали най-добрите резултати на тестовете по български език, провеждани в кампанията "Бъди грамотен". В страната са проведени 75 състезания, участвали са 7 000 ученици. Отличниците от провинцията са близо 2 пъти повече от тези в София. Столичанчетата със шестици са 557, а от другите градове в страната са 1 000.

Темата на "24 часа" поглежда към метеорологичната обстановка в Европа. Докато закъсалите из Европа българи чакат да се приберат в София, мъгла затисна столичната аерогара. Очаква се тя да забули и летищата в Пловдив и Горна Оряховица. Така ще е до 23 декември. Въпреки това трите летища няма да затварят и в по-голямата част от денонощието ще се извършват полети. Периодът, през който се очакват проблеми с излитането и кацането на самолетите, е през нощта и до 10-11 ч сутрин.

БАН опустява, като за последния месец и половина 180 души са я напуснали, съобщава на челна страница "Земя". Вече има 300 свободни места за млади учени, които обаче едва ли ще започнат работа в институцията, където средната заплата е между 200 и 300 лева. Изданието подчертава, че според председателят на БАН Никола Съботинов още от най-способните учени ще напуснат.

АБВ не ме грабна, очаквах млади, а не "възрожденци", заявява пред "24 часа" депутатът от БСП Стефан Данаилов. В отговор на въпрос Данаилов споделя: "Моята представа беше за хора млади, у които да има нещо възрожденско. А тези, които видяхме, са толкова възрожденци, колкото и аз... Естествено, че трябва да има хора, които са по-дълго в политиката, но, мисля, определящи трябва да са младите".  

Най-болният политически проблем, който ще си остане и в новата 2011 г. за ГЕРБ, е въпросът дали тя няма да продължи да задълбава още повече в лявата посока, коментира пред "Новинар" Владимир Каролев, икономически консултант на НДСВ. Според него не повече от 4-ма са десните министри в този кабинет. "Това
освен Дянков и Трайков са образователният Сергей Игнатов и външният Николай Младенов. Всички останали са големи популисти и е чудно защо БСП не се радва, че ГЕРБ управлява. Доскорошният борд на БСП, а сега вече на ГЕРБ Веселин Маринов е показателен пример".

В интервю за "Труд" Дамян Лазаров, председател на Комисията за защита на потребителите, съветва да внимаваме с евтините почивки. В случай на нарушение можем да сигнализираме на телефон 070011122.