Досега учениците отваряха всеки учебник с досада. Сега вместо да разлистват страници, децата ще могат просто да кликват върху различните теми и да учат уроците си на компютър.

Такива учебници ще има по 12 предмета от 9 до 12 клас. Проектите са на различни издателства, но всички представят атрактивно учебната теория. Ако ученикът иска допълнителна информация трябва само да щракне с компютърната мишка.

Хартиеният учебник не дава толкова бързи и толкова многобройни връзки. Ясно е, че веднага могат да се видят биографии, карти и други информации.

Друго предимство на електронните книги е, че ще бъдат безплатни за учениците. Министерството на образованието е откупило правата и новият вид учебници още през лятото ще бъдат публикувани в Национален образователен портал в Интернет.

Едни издателите твърдят, че електронният учебник не може да замести книжния вариант. Други издатели искат това да се случи.
Тепърва трябва да се работи какво електронните технологии могат да променят в образователната система, защото тя е неадекватна в момента и това се знае от всички.

Одобрените от просветното министерство нов вид книги са за самоподготовка на учениците, но могат да бъдат използвани и от учителите за по-атрактивно преподаване на уроците. Така на 15 септември тебеширът и черната дъска могат да се окажат вече непотребни в класните стаи.

Министерството на образованието обяви 2006 година за година на електронното образование. До края на декември 45 хиляди учители трябва да бъдат обучени да работят с компютър и да използват новите технологии в клас.

По данни на министерството във всяко едно училище в страната има поне един компютърен кабинет. Амбицията е до края на годината 90% от учениците да ползват Интернет в училище.