
Час след края на днешния протест министерството и синдикатите подписаха стачно споразумение. Така от втория учебен срок ще има кръжоци и втори час на класа. Ще бъдат назначени и психолози, като се започне с училищата, които имат по-голям брой ученици. Министър Вълчев се ангажира да търси пари за нова програма "Спорт в училище". Според него ще трябва да се направи компромис с размера на допълнителната сума за образование, която искат от синдиката.
От своя страна протестиращите подкрепят министерството за поетапното намаляване на маломерните и слетите класове, за въвеждането на нова външна система на оценяване и за нови финансови бонуси на учителите.
Днес учителите продължават своите протести. Припомням, че Синдикатът на българските учители настоява за отпускане на допълнителни 132 млн. лв., които да се използват за 15-процентно увеличение на заплатите на учителите и за други дейности в образованието.
Черен кръст издигнаха тази сутрин протестиращите учители. Така те демонстрираха какво ще се случи с образованието ако не бъде променен бюджетът за следващата година. Протестиращите внесоха до премиера и до председателя на Парламентарната комисия по образование протестни писма с настояване за изпълняване на стачните им искания.
Председателят на учителският синдикат съобщи, че единствената точка по която има съгласие е финансовото министерство да отпусне 15 милиона лева за продължаване на програмата за енергийна ефективност. По останалите точки, страните не са се споразумели поради липса на пари. От синдиката ще изискат проверка на училища, които са толерирани от държавата
Пред Би Ти Ви тази сутрин председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева упрекна политиците, че не дават реални обещания по време на предизборните си кампании. Такева каза това по повод обещаното от Коалиция за България, 20-процентно увеличение на бюджетните заплати от първи януари следващата година.
Преподаватели от основно училище "Христо Ботев" във Велико Търново смятат, че на фона на останалите бюджетни сфери парите за образование трябва да бъдат увеличени с 20%.
Според тях сегашното заплащане на учителския труд е ниско и не отговаря на усилията, които полагат. Затова повечето от преподавателите в България търсят начини за осигуряване на допълнителни доходи.
В основното училище учат 300 деца. Голяма част от тях са от ромски произход. Проблем за училището е голямото текучество на ученици, чиито родители са зад граница. С много от тях се работи по-трудно. Заради това преподавателите смятат, че е нужен училищен психолог.
Бедите според учителите идват и от това, че децата прекарват голяма част от деня извън училище и не обръщат внимание на уроците.
Те могат да бъдат предпазени, ако времето след часовете им е заето от извънкласни занимания, за каквито настояват учителите. Сред исканията им е и повишение на заплащането. Повечето от преподавателите търсят начини за допълнителни доходи.