Страна сме на ниски данъци, но и на евтин труд, цитира "24 часа" президента Георги Първанов. Това е обявил той на дискусия за заетостта в условията на криза. Според него един от парадоксите е, че имаме висококвалифицирани кадри и същевременно тотално деквалификация и финансово подценяванена специалистите, уточнява изданието.

Първанов може да наложи вето върху новите промени в Кодекса на труда, допълва "Труд". Според приетите от парламента промени, натрупаните отпуски до 31 декември 2009 г. трябва да бъдат изчистени до края на 2011 г. Въвежда се и изискването отпуските да се ползват година за година. Изчистването на
неползваните отпуски ще блокира държавата, пише под глава "Сега".

Болниците, университетите и съдебната система са най-засегнати от промените в кодекса, уточнява изданието. След конференцията Първанов заявил:"Имам сериозни резерви, но искам да чуя експертите и тогава ще преценя какво ще е отношението към закона", пише още "Труд". Той е отказал да даде оценка за работата на провителствoто за първата година от мандата му.

Безработицата при младите е скочила с 66, 5 процента при младите за първото тримесечие на тази година спрямо същия период за 2009 г., сочат данни за ръста на безработицата, представени на дискусията, от Маргарита Атанасова, зам.-ректор на УНСС, пише "Труд".

Европа ни натиска за нов налог върху банките и тока, допълва по темата "24 часа". В най-скоро време печалбата на банките ще бъде обложена с данък, коментирал вицепрезидентът на КНСБ Пламен Димитров на дискусията. Тепърва ще се уточнява общата за ЕС форма на новия налог, а отделно всяка страна може да избере своя собствена схема, пише изданието. Най-добрият вариант за България е да се обложат банковите трансакции между финансовите институции. Минимален налог от 0,05 процента на година щял да освободи близо 200 млрд. евро за ЕС, уточнява изданието.

За да се компенсират падащите приходи в бюджета, предстои да се обсъжда увеличение на данък общ доход за богатите от 2011 г., пише под глава "Труд". Ако заможните хора се обложат с по-висок данък, това на практика ще бъде отмяна на плоския данък и въвеждане на прогресивно облагане с две скали, уточнява изданието.

77 процента от домакинствата не разполагат с никакви спестявания, пише по темата "Дума" на първа страница. Димитров е изтъкнал, че 4 процента от населението е спряло да плаща каквито и да било вноски, около 8 на сто са намалили драстично разходите за образование на всички деца. Над 55 процента от всички работещи са засегнати от кризата, а 82 на сто от българите оценяват, че през последните 12 месеца се е разширила бедността при тях или при техни познати или роднини, уточнява "Дума".

Социалният министър Тотю Младенов се обяви против евтиния труд, продължава по темата "Монитор". Според него трябва да се прекрати практиката България да е привлекателно място за чуждия капитал единствено с нископлатената си работна ръка. Интелигентен растеж, висококвалифицирани работници и по-висока производителност трябва да са националните ни цели, допълнил той по време на дискусията.

През първото тримесечие средната месечна заплата се е увеличила с 2,1 процента и вече е стигнала 619 лв., показва справка на НСИ, цитирана в "Монитор". Това ни прави заедно с комшиите от Румъния аутсайдерите на съюза по доходи, пише изданието.    

***

Между 22 и 27 процента от младите хора не завършват средно образование, казва в интервю за "Новинар" Кольо Колев, директор на Агенция "Медиана". По думите му голяма част от причините са именно в бедността, в това, че родителите им нямат възможност не толкова да ги научат, колкото да им осигурят материалните условия. "Нещо повече, половината от тези деца или младежи не успяват да завършат дори и основно образование. И пак поради същите причини.

Разбира се, има и етно-културни причини, но те не са основните. Основното е, че държавата не е създала, ако щете, остров на социализъм в сферата на образованието. По този начин се получава затворено възпроизводство на социалната структура. Това значи, че много кадърното циганче, турче, българче, което произхожда от бедно семейство, не може да завърши образование. Бива обричано изначално на аутсайдерство, на маргинализация", допълва Колев.

Доверието в ГЕРБ спада с една трета, пише на първа страница "Труд".  Според данните на агенция "Медиана", цитирани в изданието, през декември 2009 г. 43 на сто са вярвали, че управлението на ГЕРБ ще направи България по-добро място за живеене. През юли 2010 г. вярващите са 33 процента. На въпроса дали правителството на Борисoв има ясна представа накъде води страната през април 2010 г. 38 на сто са имали положителен отговор, юли 2010 г. са спаднали до 34 на сто.

Премиерът Бойко Борисов рита в отбора на "по-дебелите" срещу ветераните от "Локо" (СФ) в памет на футболиста Атанас Михайлов, извежда на първа страница "Труд"( темата е водеща за "Стандарт", "24 часа" и "Новинар"). Борисов е коментирал, че година след изборите пише на управлението на ГЕРБ "много добър" 5 и допълнил: "Но ако се разберем с руснаците така, както аз искам ще си пиша "шест".

***

"БНТ е болна, новият шеф трябва да смени терапията", коментира в интервю за "24 часа" Георги Лозанов, председател на СЕМ. По повод обсъждания закон за медиите той коментира няколко тези, около които позициите в групата се сближават: регулация на съдържанието, независимо от средата на разпространението му; опростяване на лицензионните режими и свеждането им до един, при това най-добре регистрационен; либерализация на традиционната реклама в радиото; оптимално изнасяне по пътя на корегулацията на правомощия на регулатора към държавни и граждански организации; цялостна реорганизация на обществените медии; прозрачност на собствеността не само на нивото на субектите, но и на капиталите.

***

Данъчни менте плъзнаха в София, алармира "Монитор" на челна страница. Измамниците, представящи се за данъчни служители, са взели на "мушка" предимно малките магазинчета в централната част на столицата и по-скъпите квартали, научило изданието. От началото на годината до сега в НАП са постъпили в над 30 сигнала за данъчните менте, които искат пари от търговците, за да не им пишат актове, уточнява изданието.  


С 21,94 на сто е по-малко природният газ, реализиран на вътрешния пазар през 2009 г. в сравнение с 2008 г., пише под глава "Класа". В същото време вносът на гориво е паднал с 30,94 процента, става ясно от финансовия отчет на "Булгаргаз", публикуван на електронния му сайт, уточнява изданието. За
миналата година газовият оператор е доставил у нас 2,5 млрд. куб. м природен газ, докато през 2008 г. количествата са били 3,4 млрд. кубика. Местният добив на синьо гориво от находището край Галата също на практика е спрял заради изчерпването на залежите.

През 2009 г. 80,8 процента от доставките на природен газ са идвали от "Овергаз Инк", чийто мажоритарен собственик е "Газпром". Други 17,3 на сто са по сделки с "Винтерсхал", а останалите 1,74 процента - от "Газпром експорт". Двете компании също са дъщерни на руския гигант, пише "Класа".

"Овергаз" увеличи цената на природния газ за бита с 16 процента от 1 юли, съобщава "24 часа". Причината е решението на ДКЕВР синьото гориво, да поскъпне с 24,63 на сто. Причината за по-малкото увеличение е, че цената на дъщерните на "Овергаз" газоразпределителни дружества е двукомпонентна - състои се от стойността на газа на "Булгаргаз" и от цената за разпределение и снабдяване.

Средната цена на тока за 2015 г. ще бъде с 20,29 процента по висока от сегашната, пише "Труд", позовавайки се на проекта за Енергийна стратегия на България до 2020 г. През следващите 20 г. няма опасност да внасяме ток, а през цялото време ще изнасяме, уточнява изданието. Успоредно с това потреблението ни в близките години ще пада. Държавата обещава институционална подкрепа за АЕЦ "Белене", но като "проект с преобладаващо участие на чуждестранен инвеститор", пише "Труд". Разчетите предвиждат след 10 г. да разполагаме с нова атомна мощност.

Така производството на ядрен ток ще се увеличи от 18,6 млрд. квтч през базисната 2005 г. на 22,3 млрд. квтч през 2020 г., а делът на енергията от АЕЦ в енергийния ни баланс ще се повиши от 42,3 процента на 44,9 процента, уточнява изданието, анализирайки данните.

Само 2 процента от скока на газа е заради договора с "Газпром", казва в интервю за "24 часа" Румен Овчаров, депутат от БСП. По думите му останалите 24 на сто българите дължат на Трайчо Трайков и Бойко Борисов за задържаните поскъпвания през изминалите 3 тримесечия. "И, разбира се, на обективни фактори - цени на петролни продукти и курс на долара". На въпрос дали е бил разпит за договорите, които са дадени в прокуратурата, той казва: "Прокуратурата вече е направила проверката. Не вярвам сега заради министър-председателя да промени заключенията си".

***

Отоплението на дърва, особено с високоефективни котлета, ще излиза най-евтино през следващия зимен сезон, добавя "Труд". По данни в изданието за 45 кв. жилище през студените месеци за дърва ще харчим 71,60 лв., а на ток - 144,60 лв.

Все повече абонати на "Топлофикация" изключват напълно радиаторите си и се отопляват само от преносимите тръби, продължава по темата "Труд". Тенденцията е отбелязана в отчетите на водеща софийска фирма за топлинно счетоводство, уточнява изданието.

Идва зима, в която отоплението с парно ще е по-скъпо от тока, алармира на първа страница и "24 часа". Разчетите показват, че ако цените от 1 юли останат, през 6-те студени месеца семейство с едно дете, което живее на 75 кв. в София ще плати 1511 лв. за парно. Същото ще даде 1077 лв., за да се топли на ток, сочат изчисления на експертната Дина Грозева, уточнява "24 часа". В Пловдив фамилия с едно дете, но в 60 кв. ще плати през зимата 1411 лв. за парно и 1005 лв. за отопление с ток. Идната зима ще е по-евтино да се отопляваш с ток, отколкото с парно. Този извод се налага от изчисленията, направени специално за "24 часа" от Грозева.  

***

Хотелиерите очакват най-малко 10 процента спад на туристи, ако проектът "Бургас - Александруполис" бъде реализиран, пише под глава "Пари".


Искам доживотен затвор за убийство на полицай, казва в интервю за "Стандарт" вицепремиерът Цветан Цветанов. По думите му най-големите му победи са били "Наглите" - те са началото на промяната в МВР. На второ място е "Октопод", защото тази акция показва сравнението на държавата и пускането на пипалата във всички сфери на влияние, за да се постигнат определени цели против демократичността и гражданското общество. На трето място "хоризонталният анализ на престъпността, който беше направен. Така бяха изведени основните играчи на и лидери на организираните престъпни групи. В политически аспект най-важният приоритет за МВР е Шенген", добавя Цветанов. В отговор на въпроса как ще оцени едногодишната работа на кабинета, той отговаря, че не е редно нито премиер, нито вицепремиер да дава оценка на правителството."Дават я хората."

***

В интервю за "Труд" бившият шеф на Генщаба о.р.ген. Михо Михов казва, че армия под 45 000 души е грешка. По думите му това е "санитарният минимум" и войската не трябва да е под него. Спасението за нея не е само в резерва, а в смесения тип на окомплектоване, както е в някои напреднали държави в НАТО. Резервът ще са изчерпа след години, а можем да го възстановим с наборна служба от 5-6 месеца, допълва Михов.