Остават само няколко часа до големия празник на Христовото възкресение.
Стотици християни ще посрещнат празника в петропавловския манастир край Велико Търново.
Само четири часа остават до Възкресение Христово. В 23 часа и 30 минути в храма “Свети Седмочисленици” в София, и във всички църкви ще започне пасхалната служба за Великден. Хората вече се събират около църквата, има доста вярващи и вътре, за да палят свещ и да се помолят за Спасителя.
Голямото събитие, което се очаква тази вечер във Варна е пристигането на йерусалимския огън.
В следобедните часове той тръгна от Божи гроб към всички православни краища на света. Очакват го и хората във Варна.
Във варненския храм "Свето Успение Богородично" се очаква тази вечер за първи път в България от Йерусалим да пристигне небесният огън. Огънят е от параклиса, издигнат на мястото, където се смята, че е бил погребан Христос. Също така се смята, че това е едно от чудесата на света, тъй като този огън не топли и не изгаря.
Варненският великопреславски митрополит Кирил в момента пътува от Израел за България и се очаква да пристигне с огъня около 22 часа. На варненското летище той ще бъде очакван от свещеници от Добрич, Търговище, Шумен и Провадия, на които ще предаде от небесния огън. Те ще го занесат в своите църкви и ще го предадат на миряните там в часа на Възкресението.
Катедралният храм “Свето Успение Богородично”, е първата катедрала построена у нас след Освобождението на България от турско робство. построена е доста преди "Александър Невски" в столицата.

Основите на катедралата във Варна са положени още през 1880 г. Сторил го е лично княз Александър Батенберг.
“Както знаете по време на турското робство православните храмове са били малки. Дори под земята. Като пример мога да дам катедралния храм в град Русе, за да влезеш в този храм трябва да извървши 30-40 стъпала надолу”, разказва отец Иван, катедрален храм “Свето Успение Богородично”.
Първото богослужение тук се провежда през 1886 г. Любопитното е, че навремето катедралата служи като символ на отделянето на Българската екзархия от гръцката. А сега в храма идват много гърци и за тях се четат богослужения на гръцки език. Тук служат петима свещеници и един дякон.
Вътрешонто оформление и обзавеждането на храма продължава десетилетия. Една от най-големите ценности на варненската катедрала са фреските, изпълнени под ръковоството на професор Ростовцев.
“Интересното за нашия храм са каменните блокове. Този храм действително е вличествен. Тези каменни блокове са взети от тогавашната крепостна стена на град Варна. 13 са взети от Велики Преслав.
От камбанарията на храма се открива гледка към цяла Варна. В полунощ тези камбани ще възвестят отново Възкресението на Христос”, казва отец Иван.
Би Ти Ви ще предава пряко посрещането на огъня във варненския храм “Свето Успение Богородично”.