Броят на загиналите при земетресението, което разлюля снощи западното индонезийско крайбрежие, вероятно надхвърля хиляда души. Това се казва в изявление на индонезийския Червен кръст. Най-силно засегнат е остров Ниас, близо до остров Суматра, на около 120 километра от епицентъра на труса.
Близо 80 на сто от сградите в главния град на остров Ниас са силно пострадали или разрушени. Около 200 000 от жителите му са без вода и електричество, има много разрушени пътища. От Националната агенция за координиране на спасителните работи при бедствия потвърдиха смъртта на 430 души на остров Ниас и на съседния остров Симеулуе. Земетресението със сила 8.7 по скалата на Рихтер стана снощи малко преди полунощ. Епицентърът му беше в Индийския океан, на около 320 километра от епицентъра на труса от 26 декември миналата година, който причини смъртта на над 270 000 души. Земетресението предизвика паника в страните в Индийския океан. Властите в Индия, Индонезия, Малайзия, Шри Ланка и Тайланд предупредиха населението за опасност от цунами и призоваха хората да потърсят убежище на по-високи места. Сингапур обяви, че изпраща военни хеликоптери и спасителни екипи на остров Ниас, а Япония предложи хуманитарна помощ и лекари. Китайското правителство обеща да дари на Индонезия 500 000 долара в брой, а Австралия - един милион долара под формата на помощи.
Няма данни за пострадали българи след снощното земетресение в Югоизточна Азия, съобщиха за Би Ти Ви почетния консул на Тайланд у нас и временно управляващият българското посолство в Индонезия.
Българският кораб "Царевец" е бил в непосредствена близост до епицентъра на земетресението, но екипажът не е усетил нищо на борда.
Непосредствено след усещането на земния трус хората в Индонезия са изпаднали в масова паника. Не е имало време за предупреждение. Епицентърът е бил на около 200 километра от брега.
"Ако има вълна тя ще пътува един час до Тайланд и за няколко минути ще е до Джакарта. При това положение единственото, което може да правиш е да бягаш към върха, да се катериш на палмата", казва Пантелей Спасов - временно управляващ българското посолство в Джакарта.
Заради масовата истерия в някои райони на Индонезия дори е обявявано, че няма опасност от цунами.
Час след съобщението за земетресението в Индийския океан хората, които живеят по бреговете на Шри Ланка, са били евакуирани на два километра навътре.
В Тайланд всички хотели вече имат системи за предупреждение, обясни почетният консул на държавата у нас Виктор Маламед. По думите му, хората дори и днес са били много внимателниь на плажа не е имало туристи.