След броени дни - в неделя - католиците ще празнуват Великден. Тази година разликата между православния и католическия празник е един месец.

По традиция германците ще посрещнат Възкресение с великденски зайци.

Преди векове древните германски племена посрещали пробуждането на природата от зимния й сън с пищни пролетни тържества. Централна роля в техните ритуали играел именно заекът. Той бил смятан за приносител на обновлението в природата. Впоследствие езическите народи, населявали територията на днешна Германия, приели християнската вяра. Оказало се обаче, че един от най-важните празниците в новата вяра - Великден, обикновено съвпада с времето, когато преди се провеждали пролетните тържества. В резултат се получило едно преплитане на елементи от различните традиции.

В един момент било възприето вярването, че заекът е донесъл великденските яйца. Това станало не чак толкова отдавна - преди най-много 200 години. Преди това яйцата били донасяни от кукувицата или от петела, или от лисицата.

Оттогава фигурките на бързоногото животно са неотменен участник във великденските празненства. Неговите разнообразни форми и превъплъщения са събрани в Музея на великденските зайци в Мюнхен.