Днес се навършват 14 години от катастрофата в парижкия тунел, при която загина принцеса Даяна. Може би си мислите, че вече всичко е било казано. Петя Дикова припомня най-ярките моменти от биографията на Лейди Ди и разкрива малко познати факти около последните й професионални планове.   

На погребения не се ръкопляска. Но в деня на погребението на принцесата на народа, 2 000 души в Уестминстърското абатство, хиляди отвън и милиони по лондонските улици ръкопляскаха. Когато звуците на аплодисментите я достигнаха, кралицата не помръдна. В дните предшестващи погребението, тя беше остро разкритикувана - прочутата английска резервираност и отсъствието на сантименталност бяха зле прочетени. Наложи се, в абсолютен разрез с протокола, кралицата да направи изявление посветено на смъртта на Даяна.

"Няма ли да спуснете знамето?, попита вестник от първите си страници. "Покажете ни, че ви пука", крещеше тълпата пред Бъкингамския дворец. И до днес мнозина не вярват, но в последствие знамето наистина беше спуснато наполовина - чест, която в продължение на хиляда години се е отдавала само на управляващи монарси. Това беше революция на емоция. Някои го наричат "най-странния епизод в съвременната английска история”. Тази масовата истерия не стихва и до днес.

Историята на Лейди Ди

Даяна Франсис Спенсър се ражда на 1 юли 1961-а в семейството на Едуард Джон Спенсър, виконт Алтроп, по-късно осми граф Спенсър. Те са близки на кралското семейство.

Като дете Даяна се забавлява с принц Андрю и принц Едуард, по-малките братя на бъдещия й съпруг принц Чарлз, с които са на сходна възраст. Мечтата й е да стане балерина, но пораства твърде много - достига 1.78 см. Завършва училище през 1978-а и започва работа като детегледачка и сервитьорка преди да започне работа в детската градина в Пимлико в Лондон.

Романсът им с принц Чарлс започва през 1980-а. Той е с 12 години по-голям от нея, а преди това се е срещал с по-голямата й сестра Сара.

Даяна и Чарлз се женят на 29 юли 1981 г., а сватбата е видяна от 750 милиона души по света. Тя обаче скоро осъзнава, че приказката е илюзия. Чарлз все не може да забрави Камила Паркър- Боулс,  с която са били интимни години по-рано .  

Неслучайно след време Даяна ще признае в телевизионно интервю: "В този брак бяхме трима и беше пренаселено”. Според една от книгите, посветени на живота й, именно по това време Даяна развива булимия и опитва да се самоубие.  

През 1997-а започва връзка с Емад "Доди" Файед, син на милиардера Мохамед ал-Файед, тогава собственик на "Хародс”. Двамата загиват във фаталната катастрофа в тунела "Понт д'Алма" в Париж. Нелепата смърт на любимката на народа води до безпрецедентно световно излияние на скръб и любов.

Какво си спомнят хората 14 години след смъртта на принцесата?

Сметката е проста - за тези години бяха написани 42 книги, посветени на нейния живот,  4 книги само за любовните й афери, 7 за стила й и за начина й на обличане, както и 7 за смъртта й, 3 от които посветени на конспиративните теории.

Върхът на всичко беше това лято, когато списание "Нюзуик”  излезе с доста призрачна гледка - монтаж на лейди Ди на разходка в компанията на Катрин Мидълтън, съпруга на по-големия й син принц Уилям. Статията носеше заглавието "Даяна на 50 - ако тя беше тук?". Написана е от биографа на Даяна и дългогодишната й провокаторка - Тина Браун, главна редакторка на списанието. Каква щеше да бъде тя, пише Браун, ако беше жива в навечерието на 50-годишнината си.

Преди години изследване на медийния пазар показа, че начело с Мерилин Монро, Майкъл Джексън и Мадона, Лейди Ди продължава да е едно от лицата, които продават най-много корици. В текста спекулациите на Тина Браун стигнаха до там, че ако принцесата бе оцеляла в катастрофата, тя е щяла да се омъжи за мъж, забогатял от хедж фондове, да се среща с по-млад от нея, да съди Рупърт Мърддок, да се сприятели с Карол Мидълтън, която би й се падала сватя, да се втурне в хуманитарни каузи и да си сложи ботокс.

Същата Тина Браун се среща с Даяна за обяд в Ню Йорк през юни 1997-а два месеца преди катастрофата. Принцесата споделила, че иска да стане хуманитарен посланик на Великобритания. Искала нещо, което никога не е имала - кариера. Нещо, което да прави за себе си и да покаже, че "не е идиот”. Идеята била да прави документални филми, подобни на излъчения по Би Би Си филм за пътуването й до Ангола, който представи кампанията й за противопехотните мини. Даяна дори споделила, че е помолила приятелка да й намери съветник, който да обогати уменията й, за да може сама да води рубриките си. Даяна дори посочила темата на първия си документален филм - неграмотността.  

Обичайно, всяка година годишнината от катастрофата съживява и някои от най-скандалните конспирационни теории

В годините обаче те бяха оборени една по една. Нямало е годеж с Доди, Даяна не е била бременна, а катастрофата не е предумишлена. Доклад от 832 страници сложи край на 10 години спекулации около фаталната нощ в Париж, в която, освен Даяна и Доди, загина и Хенри Пол. За любителите на конспирации - една от версиите беше, че тайните служби МИ5 и МИ6 на Англия и Франция са замесени в план за убиването на бременната принцеса и Доди, за да не се сбъдне най-лошият кошмар на кралицата - бъдещият крал да им полубрат или сестра мюсюлманин.

А самите те - Уилям и Хари, на концерта, посветен на 10-годишнината от смъртта й, помолиха всички паметта на майка им да бъде оставена на мира.  

Принцеса Даяна все още е любимата кралска особа на британците

Това посочва проучване, проведено на Острова, което задава въпроса: „С кого най-много бихте искали да си поговорите, ако можехте?". Даяна изпреварва по-големия си син принц Уилям и самата кралица Елизабет. След тях са Хенри VIII, кралица Виктория и по-малкият син на принцесата - принц Хари. Съпругата на Уилям е едва на седмо място, а любимата на принц Чарлз е на последно място.

Даяна е и единствената жена в списъка с известни личности, с които британците биха искали да се запознаят, ако можеха. Списъкът допълват сър Уинстън Чърчил, актьорът Джони Деп, Бийтълс, президентът Обама. 14 години след смъртта си принцеса Даяна все още е любимка на британците. Не случайно още приживе я наричаха кралица на сърцата - заради способността й да предразполага и най-бедните и онеправданите.

Затова, ако Даяна е свещ във вятъра, както изпя Елтън Джон на погребението й, тогава не излиза ли, че медиите са машина за вятър?