"Усвояването на европроекти в община Пловдив меко казано е трагично. Осем проекта са подадени на обща стойност 13 милиона лева, а са усвоени 3 милиона и 55 000", обясни Димитър Язов, строителен предприемач.
Не само представителите на бизнеса в общината имат съмнения в ефективността на администрацията. Марта Божикова е зам. кмет по „Европейските политики" през 2007 година. Днес отново работи с общината, но този път като консултант по един от най-важните проекти за града - този за реформата на градския транспорт на стойност повече от 20 милиона евро.
"Когато се искаше информация в официален вид, тя понякога или не постъпваше, или постъпваше със седмици закъснение. Или на работните срещи се изпращат хора на най-ниско ниво, които не могат да вземат елементарни решения. Буди недоумение обстоятелството, че общината саботира работата по проект, от който тя има най-голям интерес", обясни Марта Божикова, бивш зам. кмет по 'Европейски политики".
В крайна сметка проектът е подаден на време. Не това обаче се случва с проекта за "Небет тепе". Пловдивчани получават възможност да изградят туристическа атракция за повече от 5 млн. лева европейски пари.
"Крайният срок за неговото подаване беше 15 март 16:00 часа. Като имаше преди това по-ранен срок на 14 февруари, но беше удължаван с два месеца" обясни Димитър Атанасов - писател и общински съветник. "Представителите на общинска админситрация Пловдив закъсняха с този проект с 16 минути и проектът не беше приет. Били закъснели, понеже чакали на опашка в Миминстерството на регионалното развитие и благоустройството, пък преди това не могли да паркират пред министерството и от този род неща, който наистина са смешни".
"Небет тепе" официално е един от най-старите исторически паметници в Европа. А туристи от цял свят и сега не пропускат да го видят.
"Това е вторият проект, който закъснява с няколко минути да бъде внесен. Преди това беше внесен мисля, че месец по-рано проект за културни иновации, който закъсня с 6 или 7 минути", разказа Марта Божикова.
В дирекция „Европейски политики" на община Пловдив работят повече от 10 души. Екипът ни обаче се сблъсква с парадокс - заради отпуски, болнични и командировки, няма с кого да разговаряме. След совалки между различните отдели на общината се срещаме с дама, която се представи за гл. инспектор в отдела за подготовка на проекти.
"Всеки от нашите колеги работи по определен проект. Така че аз не съм била в екипа за подготовката на това проектно предложение", обясни г-жа Щерева.
"Същият този ден, в който е трябвало да бъде подаден проектът на община Пловдив, са подадени примерно 20 други проекта! Хората са чакали на опашка, за да си подадат проектите. Интересно ми е как единствено и само служителите на община Пловдив не са успели да влязат в министерството на време, защото са били препятствани от портиер или от охрана на министерството", пита се Марта Божикова.
Бизнесът в града очевидно не проявява разбиране, а залага на сухата статистика.
"600 млн. евро ни е годишната такса за участие в ЕС. Пловдив е 5% като население от цялата страна. Значи минимума, който трябва да си прибираме всяка година от Европа, са 30 млн. евро. Това е минимумът! Така 30 млн. евро сме дали от Пловдивско за година, а за 4 години сме усвоили 3 милиона лева", възмущава се Димитър Язов, строителен предприемач.
След всички срещи в Пловдив остава логичният въпрос, какво се случва в общината, когато се губят европари?
"Не последва нито едно уволнение. Нито един чиновник не беше освободен, за това, че сме пропуснали проекти за 6 милиона лева", обясни Димитър Атанасов.