
От там са започнали да преразпределят количества, останали от миналата година.
Доставката на нови партиди не може да започне, защото фармацевтична фирма, която не е спечелила търга, обжалва решението на ведомството.
Имунизацията на бебета в момента се извършва с ваксини, които са останали от миналогодишната доставка.
"Почваме вече да изпитваме затруднения. Количествата в склада намаляват, а някои, като за хепатит В, са изчерпани. Имаме съвсем малко резерви в някои ХЕИ-та", посочи д-р Любомир Куманов, заместник-министър на здравеопазването.
Министерството поставя две нови изисквания към ваксините тази година по препоръки на Световната здравна организация и стандартите за имунизация в страните на Европейския съюз.
"Нашето изискване за ваксината за хепатит В беше да бъде осигурена такава, която не съдържа консерванта тиомерзал. Това е живачно съединение, които предизвиква различни невротоксични ефекти", посочи д-р Куманов.
Другото условие е триваксината за морбили, паротит и рубеола да е на базата на щам Джерил-Лин. Доказано е, че тогава има по-малък риск децата да заболеят от менингити, като странична реакция.
Върховният административен съд отхвърля жалбата на фармацевтичната фирма, но до следващата седмица корпорацията може да подаде нова. Ако това стане, още месец и половина няма да има ваксини за децата.
"Опитът в света показва, че ако не се направи първата апликация, част от тези деца въобще не се ваксинират след това", заяви проф. Владимир Пилософ, национален консултант по детски болетси.
Подобни проблеми със забавяне на лекарства има при почти всеки търг. За да се решат, трябва да бъде променен Законът за обществените поръчки.