Хора с психични проблеми са изготвили пътеводител с информация за тези, които за първи път се сблъскват с психичните болести или постъпват в психиатрични клиники.
Близо месец е средният престой хората с психични проблеми в диспансера в Благоевград. От толкова време в лечебното заведения е и 27-годишният Наско.
"Най-честите теми са за изписване, кой колко е лежал. Всеки иска по-рано да го изпишат и да си ходи в къщи", разказа Наско.
В мълчание и по на цигара - така най-често преминава денят на пациентите. От болницата признават, че понякога се налага да връзват по-буйните.
"По-буйните ги връзваме, когато ги докарат, и след 2-3 часа ги пускаме", обясни Стефка Димитрова, санитар. По думите й, техните близки не протестират за това.
Иван Семенаков също е лежал в психиатрични клиники. Казва, че там условията са били по-лоши:
"Там, където съм лежал, условията са несравними и е кошмар мисълта, че някой ден може да стигнем пак там."
Сега, заедно със свои приятели от "Децата на Кубрат", отново влизат в психиатрични лечебни заведения, за да разговарят и подкрепят хората, които за първи път се сблъскват с болестта.
"Човек, когато за първи път постъпи в болница, доста време след това се чуди какво се е променило в живота му. Ние решихме с наша помощ да се опитаме да помогнем на хората по-бързо да проуменият промените в живота им. Ние сме също като вас. Болни сме, но си направихме организация за взаимопощ - как да си помагаме, като влезем в болница", посочи Иван Семеняков.
Пътеводителят съдържа и информация с адресите на всички сдружения на хора с психични увреждания и специалисти извън болниците.
Наско за трети път влиза в психатрична клиника. Надява се, когато го изпишат, да получи подкрепа, за да може да се реализира: "Да си намеря работа, да водя по-добър живот и всичко да си дойде по реда."
