Хейтър - човек, който мрази всичко и всички, критикарства навсякъде в интернет и особено го дразнят успехите на другите. Това е най-общото определение на чуждицата „хейтър", която успешно отговаря на българската „злобар".
„Трепериш, седиш зад екранчето, можеш само да цъкаш на клавиатурата и да сипеш омрази”, обобщи актрисата Яна Маринова.
„Нямат смелост да напишат: „Иванчо Палачинката от Чепръчане съм аз, и искам да кажа, че ти си, или не ставаш за това, или си направил кофти нещата". Зад тая маска на анонимността те получават някаква сила и се чувстват сигурно много велики, не знам”, добави Асен Блатечки.
Хейтърите воюват с останалите там, където се чувстват най-добре: интернет страниците, в които може да се публикуват мнения и коментари. Константин Павлов, наричан Комитата, контактува ежедневно с хейтъри, защото е създател на няколко от най-популярните блогове в българската Мрежа.
„Това, което те правят е да провокират този, който говори. Този, който застава с някаква позиция зад някаква кауза, да го накарат да изгуби психическо равновесие, да се ядоса. И ако успеят да накарат този човек да се ядоса и да избухне, тогава тяхната кауза е спечелена”, казва Константин Павлов-Комитата.
Психолозите твърдят, че хейтърите най-често са пасивни в реалния живот: те не биха крещели на улицата срещу всичко и всички, докато ги подминават с безразличие. Но в интернет злобарите се превръщат в истински Терминатори.
„Да не им обръщаме внимание, да си обичаме себе си и да знаем колко сме стойностни и какво ни е нещото, което си можем добре”, съветва Анелия Янева, психолог, сдружение „Семейно и училищно консултиране".
Още за хейтърите в интернет очаквайте тази вечер от 19,30 в bTV Репортерите.