Всяка година 800 от всеки 100 000 българки умират от сърдечносъдови болести.

От болести на сърцето у нас страдат 400 000 души. Лекарите от Националната кардиологична болница разказват, че от началото на годината за лечение при тях са минали около 6 000 души.

"Жените в детеродна възраст са значително по- запазени, защитени, отколкото мъжете, и те много по-късно се изравняват с мъжете, що се отнася до риска от сърдечносъдови заболявания", посочи гл. ас. д-р Пламен Гацов от Кардилогична клиника на Националната кардиологична болница.

Прогнозата при болните с хронична сърдечна недостатъчност не е обнадеждаваща, твърдят лекарите. Честотата на смъртността се приближава до тази при рака на белите дробове.

Според Световната здравна организация, сърдечната недостатъчност е единственото сърдечно заболяване, при което заболеваемостта и смъртността не намаляват, а се увеличават. Качеството на живот, особено при по-тежката форма на заболяването, е ниско.

Жените, особено тези в критическа възраст, са предразположени към хипертонията. А тя е сред рисковите фактори за сърдечносъдови проблеми.

"Бихме могли да ги посъветваме например, най- малкото да не пушат толкова, или пък да проследяват нивото на холестерина в кръвта, да лекуват високото кръвно налягане, ако го има", каза д-р Гацов.

По започналата тази година програма за борба с острия миокарден инфаркт у нас работят само 4 центъра. Програмата включва само лечение чрез интервенция. Според специалисти, за да бъде намалена смъртността от инфаркт на миокарда, трябва да се въведат обучителни програми и за пациентите, и за общопрактикуващите лекари.