От месец в специализираната аптека в София липсва лечебно брашно за деца, болни от рядко вродено заболяване, което им пречи да се хранят с обикновени продукти.

Болестта се нарича фенилкетонурия и се предава по наследство. От нея у нас страдат около 60 деца.

Всеки месец родителите на децата, болни от фенилкетонурия трябва да получават от аптеката нужното количество синтентично мляко и брашно.

Така е според договор между здравната каса и фирма-доставчик. За септември брашното липсва.

"Тези деца не могат да живеят без животоподдържащите храни. Обикновената храна е опасна за тях", казва Томислав Дуцов, председател на сдружението на родителите на децата болни от фенилкетонурия.

От Здравната каса твърдят, че миналата седмица са разбрали за проблема.

"Не мога да ви кажа каква е точната причина за липсата на лупрофина", казва Лидия Христов, началник на отдел "Договори за лекарства".

В организма на деца с фенилкетонурия липсва ензим, за да разгради аминокиселина, която се съдържа в обикновената храна. Натрупването й води до увреждания на централната нервна система.

Най-неприятното е, че когато се получи едно такова прекъснаве не може да се навакса подобрение на състоянието на децата. Това е притеснението на родителите.

След запитване от сдружението на родителите, от касата изискали отговор от фирмата-доставчик.

Получихме уверение, че той е на митницата и ще бъде скоро в аптеките.

"Това е несвършване на работата на някой служител, защото след подписването на договор с фирма-доставчик, Здравната каса трябва да проявява интерес как се изпълняват клаузите", казва Дуцов.

Според експерти от касата в договора не се разписани санкции.

Какви мерки ще бъдат взети, за да не се получи подобно прекъсване в бъдеще?

"Ще водим разговори и ако нямаме гаранции това ще се отбележи при новите преговори", каза Лидия Христова.