Безпрецедентни наказания за уронване престижа на съдебната власт наложи вчера председателят на Върховния административен съд (ВАС) Константин Пенчев. Трима
магистрати, които се прочуха покрай роднините си, придобили като крайно нуждаещи се евтини имоти с право на строеж в Приморско, от вчера не са председатели на отделения във ВАС. "Нарушен е човешкият морал. Това е едно безобразие и реших да направя това, което зависи от мен", коментира решението си Пенчев. Той вече сезира етичната комисия на ВСС, който единствен може да се произнесе за дисциплинарната отговорност на магистратите.

***
"МВР започна и акция "Мутри", информира "Стандарт". Тя не е насочена към олигарси, а към хора, които се облагодетелстват с брутални и насилствени действия. Те използват силовите си качества, за да стресират останалите, заяви МВР шефът Цветан Цветанов вчера. Ако през последните 20 г. имаше адекватна охранителна и правна система, смятам, че мутрите нямаше да прераснат в сегашните бизнесмени с бели якички, изтъкна той. С мащабните операции на МВР се налага да навакса пропуснатото през годините на прехода.    

***
"СДС пише стратегия за България", отбелязва "Труд". България да приеме стратегически документ за развитие на страната до 2020 г.  Това предложи вчера лидерът на СДС Мартин Димитров след заседание на Националния съвет на партията. Сините систематизираха предложенията си за реформи в различните сфери. Димитров припомни, че десницата иска реформа в съдебната система, която включва промяна в конституцията, с която прокуратурата да стане част от изпълнителната власт. Партията иска още членовете на Висшия съдебен съвет да се избират от парламента с квалифицирано мнозинство - с две трети от депутатите.

***
"БСП: Правителството готви тотална приватизация", пише "Труд". "Под прикритието на кризата правителството готви тотална приватизация на всичко останало в държавата", алармира вчера в Русе лидерът на БСП Сергей Станишев. Управляващите разпродавали всичко на безценица, за да покрият дупката в бюджета. Неслучайно преди няколко седмици Бойко Борисов заплашвал с национализация Енергото, но накрая стигнал до приватизация на остатъчните
дялове на държавата.

***
"Фалшификатори подписват Бойко за 100 сделки", е водещо заглавие в "Труд". Над 100 фалшиви подписа на Бойко Борисов стоят под сделки с апетитни имоти в София. Това разкри вчера шефът на Софийската градска прокуратура Николай Кокинов. Магистратите образували дело срещу престъпна група, която продала стотици "златни" парцели, като си послужили с подправения подпис на Борисов по времето, когато той беше софийски кмет. До момента няма арестувани.

***  
"Митници срещу МВР" е темата на "Труд". Само ден след като вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов обвини митниците, че не си вършат работата и че контрабандата на цигари нараства, вчера шефът на ведомството Ваньо Танов отвърна на удара. "Г-н Цветанов не може да говори безотговорно, защото той знае, че съхранението и разпространението на цигари без бандерол е престъпление, за което отговарят правоохранителните органи, т.е. МВР", заяви Танов. "Не смятам, че трябва да влизаме в полемика и да прехвърляме отговорностите от една институция в друга", коментира Цветанов казаното от шефа на митниците. Не че митничарите не си вършат работата, но трябва да има системен подход и реални резултати, допълни вътрешният министър.

"Труд" коментира ситуацията в митниците. Според автора основният проблем е, че в бюджета са заложени такива стойности, че няма как да бъдат постигнати в условията на икономически срив. Няма внос - няма ДДС - няма пари в хазната. Но любопитното е защо за дупката в държавния бюджет се обвиняват само митниците, а нищо не се казва за данъчните, които дори би трябвало да събират повече пари от тях? Митниците по инерция са смятани за най-големия приходоизточник, макар че от влизането ни в ЕС, от вътреобщностната търговия, която преди отчиташе 60% от оборота, сега не влиза и стотинка ДДС.

"Изправете финансова полиция срещу контрабандата, назад сте с 1 милиард", съветва в "24 часа" Георги Кадиев, бивш заместник финансов министър, сега е общински съветник в София от БСП. Той предлага на вниманието на ГЕРБ няколко антикризисни мерки. Една от тях е създавенито на финансова полиция към МФ с право на арест, дознание и СРС по данъчни и митнически престъпления. И още: засилете инспекторатите на НАП и агенция "Митници", не ги закривайте. Засилете инспектората на МФ. Не закривайте Агенцията за икономически анализи и прогнози. Не позволявайте на МВР да си измива ръцете с митници, това демотивира служителите. Голяма част от контрабандата е през зелена граница, където отговорността е на Гранична полиция.

"Харчат ли резерва, лихвите ще скачат", казва в интервю за "24 часа" Мартин Димитров, лидер на СДС. По думите му, ако дефицитът стигне 5%, не само ЕК ще ни глоби, но ще падне кредитният рейтинг и ще скочат лихвите. Което е лошо за всички. Икономиката тръгна малко нагоре, което се вижда в нарастване на
износа и на индустриалното производство. Но бюджетът върви все по-надолу, защото кабинетът не направи реформите за съкращаване на разходите. Простичко нещо е да видим какво прави всяка структура в администрацията. Ако се беше направил този анализ, можеше да се съкратят излишните хора и пари, смята Димитров.

"Как една малка банка сложи в джоба си конкуренти, енергетика и оръжейните заводи", коментира "Сега". Според автора остава загадка как сравнително малката Корпоративна търговска банка (КТБ) се оказа траен фаворит на държавните колоси, като засенчи другите 29 сериозни играча, действащи в България. Според справката, представена от финансовия министър Симеон Дянков,
КТБ държи 48% от парите на 18-те най-големи държавни предприятия, или 408 млн. от общо 856 млн. лева. Остава неясно какви мерки ще бъдат предприети за изчистване на съмненията, че не интересите на данъкоплатеца парите му да бъдат управлявани добре, а друго определя с кои банки да работят енергийните мастодонти, големите военни заводи и други титани, водещи се собственост на българските данъкоплатци. Министърът на икономиката Трайчо Трайков ясно каза, че никоя държавна фирма няма да тръгне да си мести разплащателните и депозитните сметки, защото така може да се дестабилизират напуснатите банки. А дали е здравословна за банковия пазар тази концентрация на ресурси в една банка и подобно господство не изкривява ли конкуренцията, пита авторът.

"Пълна ревизия за харчовете на БАН", съобщава "Монитор". Това оповести просветният министър Сергей Игнатов вчера. Държавната финансова инспекция проверява управлението на средствата на академията. "Докато тече финансовият одит, не могат да се правят никакви преобразувания", категоричен беше Игнатов. БАН имала 60 млн. лева приходи за 2009 г., 40 на сто от тях били тяхна печалба от научни проекти, а останалите 60% са държавната субсидия.

"ДПС скочи на ГЕРБ в Европарламента", пише "Труд". ДПС в лицето на евродепутатите Филиз Хюсменова и Метин Казак алармира в Европарламента за нарушаване на демократични принципи и тормоз над местната власт у нас. Хюсменова обвини правителството на Бойко Борисов, че нарушава евродирективи чрез "осакатяване" на регулаторни органи като Комисията за защита от дискриминация, Комисията за регулиране на съобщенията и Комисията за защита на
конкуренцията. Метин Казак пък се оплака, че има административен тормоз там, където има кметове от ДПС.