Басейните на територията на град София са годни за експлоатация и отговарят на законовите изисквания, заяви за bTV д-р Десислава Драганчева, главен инспектор в Столичната здравна инспекция, по повод информацията за откритите бактерии ешерихия коли и стафилококи в два столични басейна.

"По време на сезона басейните, в съответствие с дадените указания и нормативи, се проверяват по два пъти. На обектите със сезонен характер, преди пускането им в експлоатация, се извършват трикратни проби на водата, които доказват химични и микробиологични качества, както и епидемиологичната им безопасност", каза още Драганчева.

По думите й замърсяването на басейните може да бъде от различно естество - механично, химично или микробиологично. За хората опасност представлява химичното и микробиологичното замърсяване, които могат да доведат до поглъщане на вредни агенти, заразяване чрез кожата и т.н. Най-често срещаните проблеми са в стомашно-чревния тракт, кожни и лигавични проблеми, както и такива с дихателната система.

Според Десислава Драганчева най-често срещаните нарушения са такива, свързани с остатъчния хлор.

Минко Симончев, управител на един от басейните в София, обясни, че във водата на басейните се използват много химикали, които имат за цел да премахнат всякакви епидемиологични опасности. Дозирането на химикалите се извършва от автоматична пречиствателна станция.  

По думите му стойността на поддръжката на един басейн може да варира в широки граници, но само химикалите, които се използват, струват около 2000-2500 лева на месец.