Оказва се, че 70% от работодателите в България задължително проверяват кандидатите за работа през социалните мрежи и интернет, преди да ги наемат.

Работодателите проверяват социалните мрежи, снимките на кандидата, неговата трудова биография и др. Лошото на интернет репутацията е, че тя не отшумява лесно. Ако сме направили нещо лошо преди години, в интернет няма как да го скрием - просто то остава там, предупреждават експертите. Затова те съветват да не излагате твърде лична информация във виртуалното пространство или да ограничавате достъпа до нея.

Хубаво е да се избягват негативните коментари и тези, натоварени с дискриминиращи и крайни политически виждания. Вярно е също, че ако използвате социалните мрежи за по-смислени неща от това, да коментирате купонджийските снимки на приятели, те могат да ви донесат и предложение за работа.

Проверките в интернет между работодатели и служители обаче са двустранни. Много от търсещите работа проверяват в Мрежата репутацията на своите бъдещи началници.

Интернет търсачките и социалните мрежи днес обръщат с главата надолу познатия процес за търсене и кандидатстване на работа. Нито физическо лице, нито фирма може да се скрие в мрежата, важното е да бъдем разумни какво и как споделяме в нея.