Това са били ведомствени блокове към варненската корабостроителница. Тук с настанителни заповеди са живеели работници от завода, но през 90-те години част от живущите си закупуват жилищата.Преди две години хората от блок 11 печелят програма за саниране на сградата. Тогава започват проблемите с обитателите в подпокривните пространства, защото през годините са изградили допълнителни капандури, които в момента пречат на ремонта.
"По проект има само една капандура. За да може да се санира покрива, трябва да се махнат тези капандури. Ние не сме съгласни да стоят тези грозотии", смята Страхил Кръстев, живущ в блока.
"Във всички блокове има подобни проблеми. Едната част са успели да се споразумеят, етажната собственост е решила, че помещенията ще се дават под наем, определят наем, сключват договор и хората като редовни наематели имат права", обясняват експерти.
Според условията програмата поема всички разходи при санирането на общите части, а живущите заплащат изолацията според квадратурата на апартаментите. Когато започват проблемите между собствениците и обитателите на подпокривното пространство, общината сформира комисия, която да разреши казуса. Според домоуправителя на блок 11 обаче групата никога не се е събирала.
Според закона за етажната собственост подпокривното пространство влиза в общите части и с него разполагат собствениците. Но в този случай процедурите са объркани първо защото са били ведомствени жилища, а после с тях се е разпореждала общината.
"Те би трябвало да са общи части, но реално не са и такива, защото при продажбата на жилищата не са били включени в площообразуването, тоест те не са били заплатени от собствениците", обясни Дарин Лашков, юридически консултант на ПРООН.
Оказва се, че тези подпокривни пространства са ничия територия, не отговарят на изискванията за жилищни помещения и незнайно защо назад във времето някои от обитателите са получили разрешение за изграждане на кухненски и тоалетни помещения.