Нийл Даймънд и Том Уейтс, рокаджията Алис Купър и групата му, r’n’b певицата Дарлин Лав и певецът и пианист Dr. John бяха въведени в Залата на славата на рокендрола, предадоха Ройтерс и Асошиейтед прес.

На церемонията по въвеждането на новите музиканти, състояла се в хотел "Уолдорф Астория" в Ню Йорк, мекото звучене в изпълненията на Нийл Даймънд рязко контрастираше с традиционното шоу на Алис Купър. В типичен за него стил рокаджията пя със силен грим, с тениска, опръскана с фалшива кръв и с жива змия
около шията.

"Ние винаги сме били хард рок група, просто искахме да поукрасим нещата малко по-различно", сподели Алис Купър, след като изпълни с бандата си хита от 1972 г. "School's Out".

Изпълнителят малко след това добави, че шок стилът, създаден от групата, си е отишъл безвъзвратно. "Не мисля, че някой вече може шокира публиката", каза Купър.

Алис Купър и групата му бяха представени от музиканта Роб Зомби, който ги оприличи на "банда убийци травестити" и ги нарече изобретатели на рок шоуто.

Нийл Даймънд изпълни хита си от 1969 г. "Sweet Caroline". Песента е известна с това, че е вдъхновена от Каролин Кенеди, дъщерята на бившия президент на САЩ Джон Ф. Кенеди. Разхождайки се сред публиката, Даймънд изпя и песните си "Cherry, Cherry" и "I Am... I Said".

Нийл Даймънд бе представен от Пол Саймън, който отбеляза, че изпълнителите „влизат” в Залата на славата на рокендрола 25 години след първия им запис и че Даймънд отдавна е трябвало да получи тази чест. "Въпросът ми е защо той трябваше да чака толкова дълго", заяви Саймън.

70-годишният Даймънд е продал над 120 копия от албумите си и писал хитове за много други изпълнители, сред които "Monkeys" и Барбра Стрейзанд. Кавъри на негови песни са записвали музиканти като Джони Кеш, UB40 и Крис Айзък.

На церемонията специална награда получи авторът на песни и пианист Леон Ръсел, който бе наречен "моят идол" от Елтън Джон.

Избраните за въвеждане в Залата на славата на рокендрола се определят от комитет от над 600 музикални експерти, като в окончателния списък попадат пет имена. Изпълнителите подлежат на избиране 25 години след излизането на първия им сингъл или албум. След въвеждането им в Залата на славата на рокендрола, творчеството на избраните става част от постоянна изложба в Музея на славата на рокендрола в Кливланд, Охайо.