Мястото, където не просто можеш да разбереш, че плочите и грамофоните не са изчезнали, но и да се върнеш много назад във времето. Това е магазинчето за плочи в центъра на София. От две години Ясен продава музика на винил. От клиентите си е осъзнал, че това, което продава, всъщност са хубави спомени.
"Плочата не е умряла. Плочата е не само, че жива, но и интересна. Според нас по много причини... Това, че плочата създава някакъв уют. Когато слушаш mp3-ка, флашка, реално ти не можеш да видиш изпълнителя, текста. Плочата винаги е със снимка”, обяснява Ясен.
В магазина има над 5 хиляди заглавия. Плочите идват не само от хора, които са разчистили мазето си. Собствениците контактуват с меломани от цял свят.
"Нови и неупотребявани плочи нямаме. Имаме такива, които са в много добър вид. Но те са в много добър вид. Пускани веднъж или максимум два пъти”, подчерта той.
Една плоча на Барбара Стрейзънд, например, е 14 лв и 99 стотинки. Цените им зависят от заглавията и авторите. "Няма да изненадам никой, ако кажа, че оригинално издание на "Бийтълс”, на "Пинк флойд” се търсят. Много са скъпи. Българските групи – Милена, "Ахат”, "Контрол”, също са скъпи плочи”, заяви Ясен.
Според него може да познаем дали една плоча е употребявана много, като я погледнем. "Плоча никога не се пипа с пръсти. Винаги се държи по ръбовете. Като се погледне, то се личи в нея има ли щрихи, има ли драскотини. Другият вариант е по това тука се познава. Значи тука, ако има останки от винила, мънички, когато е рязан на машината, това показва, че плочата никога не е пускана”, показа той.
Коя е най-ценната плоча? За Ясен отговорът е труден, защото всяка има по нещо уникално. Може да е концертът в Москва на Пол Маккартни.
"Това е руско издание на плочата. При руските плочи има нещо много интересно. Там е огромна страна... тиражите им са много малки. Или автентичен звук от излитането на Юрий Гагарин в Космоса”, показа той.
"Имаме много богата колекция от касетки също. Касетофони най-често има в автомобилите... В последно време се наблюдава тенденция хората, като ходят по вили и пикници и така нататък, вземат със себе си старият касетофон”, каза Ясен.
"Дайте да пуснем тук речите на Кадафи...Това е стар касетофон, който работи над 20 години безотказно. Ето Зелената книга на Кадафи - първа и втора част. Арабин я чете, което прави още по-интересно арабския български”, демонстрира той.
Друг спомен от миналото, който може да бъде използван и днес, е един магнетофон. Използван е във BBC
Магазинът има над 200 редовни клиента, които имат дори и членски карти. Много често благодарят за това, че така се връщат в миналото си.