Филмът "Анонимен" на Роланд Емерих излиза по екраните утре. Той обаче вече предизвика възмущението на шекспироведите с твърденията, че драматургът е бил глупак, измамник, а може би и убиец, който не е написал и дума от приписваните му велики пиеси, съобщи Асошиейтед прес.
"Ново падение за Холивуд", каза проф. Джеймс Шапиро от Колумбийския университет. "Напълно гротескно", възмущава се пък Стенли Уелс от Шекспировия тръст във Великобритания.
Емерих каза, че заради филма го наричат с обидни думи, а сценаристът Джон Орлоф добави, че един критик дори дал предложение да го залостят в Лондонската кула, която някога е била затвор. Възраженията на Шапиро той нарече просто "пяна на устата".
Спорът за авторството на шекспировите пиеси е стар, поне от средата на 19 век. Стара е и основната идея, че действителният автор на пиесите е бил графът на Оксфорд, Едуард ди Виър. Има и такива, които вярват, че това е бил драматургът Кростофър Марлоу, или дори самата кралица Елизабет Първа.
Филмът на Емерих обаче стига по-далече, като поставя историята на Шекспир в политически контекст с борба за наследяването на трона, за която пиесите са като пропаганда. Що се отнася до кралица Елизабет и нейната девственост, филмът подсказва, че тя е имала няколко деца.
Някои специалисти не харесаха и оправданието за фактологическите грешки с обяснението "Това е само филм". Други възразяват срещу образователния ефект. "Нямам нищо против Шекспир да пие разтворим сок "Кул-ейд", но не ми харесва да го сервира на децата в картонени чаши", каза Джеймс Шапиро.
Актьорите не могат да си обяснят тази язвителност. Рис Айвънс, който играе графа, мисли, че въпросът за авторството дори не е централен във филма. "Това е политически трилър – каза той в интервю. – Това е историческа пиеса, визуален банкет. Той показва и възможностите на театъра като важна форма на промяната".
Джоели Ричардсън играе младата Елизабет, а майка й Ванеса Редгрейв – възрастната кралица. Джели разказа, че по време на снимките актьорите често са обсъждали въпроса на авторството и тезите на Емерих. На някои те са се стрували неоснователни. Самият Емерих призна, че не познава творбите на Шекспир, толкова добре, колкото актьорите. Той не е учил много за драматурга в Германия. Като дете обаче винаги си задавал въпроса "Защо?".
Затова, когато Орлоф му предложил сценария, написан от него отдавна, темата го заинтригувала и той повярвал, че човекът от Стратфорд не е написал пиесите. "100% вярвам в това", каза Емерих, като добави, че останалото във филма са просто хипотези как може да са се случили нещата, включително и две теории за Елизабет и за предполагаемите й извънбрачни деца.
"Наистина не разбирам от какво се страхуват – каза Емерих за критиците си, особено за тези, които се безпокоят за младите – Във филма участват най-големите актьори, те правят нещо като албум с най-големите хитове на Шекспир. Така Шекспир изглежда готин!".
Емерих се пошегува, че никой не одобрява филма. Нито привържениците на теорията, че Шекспир си е от Стратфорд на Ейвън, нито тези, които мислят, че е граф на Оксфорд. За това е прав. Според привържениците на теорията, че авторът на пиесите е Ди Виър, в него има "твърде много боклук", а сензационните елементи за Елизабет са "пълна глупост". Феновете на теорията, че бардът е роден в Стратфорд на Ейвън, вече започнаха кампания, с която да оборят твърденията във филма.
Роланд Емерих изглежда видимо доволен от разигралата се ситуация, Снимка: Getty Images/Guliver Photos