За да практикуват, лечителите, които използват нетрадиционна медицина, ще трябва да защитят медицински изпити.

Въвежда се и забрана за пушене на обществени места, а заведенията ще трябва да осигурят отделни зали за пушачи и за непушачи.

Законът за здравето поставя под държавен контрол всички нетрадиционни форми на лечение, като използване на билки или неорганични вещества, хомеопатия, акопунктура, ирисова диагностика и други. За лечители и екстрасенси се въвежда изискването за успешно издържани изпити по анатомия, физиология на човека и обща патология, както и за завършено поне средно образование.

"Който поверява здравето си в ръцете на някой трябва поне да го разбира какво говори. Това е задължително условие", каза д-р Петко Салчев, заместник-министър на здравеопазването.

С новия закон, който замества действащия още от 1972-ра година Закон за народното здраве, се забранява рекламата на лекарствени продукти и на нетрадиционни форми на лечение. За изпълнението на тези забрани ще се грижат районнните здравни центрове. Глобите, предвидени за лечители, които не ги спазват са до 2 000 лева за първо нарушение и до 5 000 за второ. Лекари, които незаконно издават болнични ще бъдат глобявани до 3000 лева за първо и до 10 000 лева за второ нарушение.

Със закона се възстановяват здравните кабинети в училищата, а издръжката им ще бъде поета от държавния бюджет.

Според здравния министър новият закон ще бъде гласуван от Парламента и ще влезе в сила преди края на годината.