Тонове строителни отпадъци са струпани на брега на Варненското езеро, край село Казашко. Незаконно сметище, строеж, път или лодкостоянка за рибарите - какво инвестиционно намерение стои зад купчините боклуци, които са на метри от защитена зона?
В края на миналата седмица подозрително много камиони, превозващи строителни отпадъци, се отправят в една и съща посока. Това направило впечатление на Лена Парфионова. Видяла, че се изхвърлят в самата защитена зона на Казашко.
От регионалната екоинспекция правят проверка и установяват, че са струпани поне 30 кубика боклуци, камъни, тухли. Още се изяснява кой ги е изхвърлил, чия собственост е земята и дали някой е поръчал складирането им тук.
"На около 300 метра от защитена местност Казашко има изграден подход, който излиза почти на брега на езерото”, каза Румяна Радилова, директор РИОСВ – Варна.
Според кметицата на селото Гергана Иванова, рибари искат да си направят кей или лодкостоянка. Казали й, че има нужда от укрепване, защото брегът е нисък, а през зимата или при вятър, не могат да стигат лодките си. Рибари обаче смятят, че това е сметище за строителни отпадъци.
Местните хора твърдят, че камионите били на фирма „Темпотранс”. Оттам обаче отрекоха - само били с техни лепенки. Но пък във фирмата знаеха кой е направил заявката за извозване на отпадъците - Феодор Герасимов от село Казашко.
Мъжът е местен полицай, който се занимавал и с риболов, потвърди по телефона, че той е поискал струпването на отпадъците, за да укрепи брега. Обеща да се срещне с нас, но се скри.
За да се направи лодка или кей, са нужни специални разрешителни от РИОСВ.
„Категорично тази дейност подлежи на процедура през Регионалната инспекция, след което минава в общината, изработват се следващи документи, дава се съответно разрешително и така трябва да приключи. Нямаме никакви документи, подадени при нас", каза шефът на екоинспекцията. По думите й това изграждане на подход е незаконно.
Екипът на bTV подаде сигнал и в Община Варна, откъдето също извършиха проверка.
„Ако се установи, нарушителят ще бъде глобен и накаран да разчисти сметището, да извози обратно отпадъците. Ако не бъде установен, община Варна се ангажира да разчисти сметището и ще бъде решен проблемът”, обеща Наташа Иванова, зам.-кмет на Казашко.
Дали жителите на селото ще успеят да опазят природата, зависи както от тях, така и от институциите.