Стотици семейства в Софийско останаха без вода в домовете си и то в едни от най-горещите дни на лятото. Наши зрители от няколко населени места в района сигнализираха че имат проблем с водоснабдяването. Денислав Борисов провери сигналите и се спря в Годеч, който се оказа едно от най-проблемните места.

Оказва се, че проблемът е доста сериозен и засяга хиляди хора, живеещи в Софийско. Получихме сигнали от Божурище - селата Хераково и Пролеша, от населените места около Елин Пелин - селата Лесново, Столник, Раковица, Огняново и Нови Хан, също няколко села около Своге и в Годеч.

Във високите части на самия град Годеч водата идва само нощем за 3-4 часа. Живеещите там навиват часовниците си, за да напълнят тубите, с които да изкарат през деня. От месеци търсят адекватен отговор от общината.

"Кметът вода не може да ни докара, звъняла съм била над десет пъти и Господ да ни помогне. Това е подигравка", коментира Бисерка Александрова.

Водоснабдителната система в града е на повече от 50 години. Нужна е нова, но изграждането й ще отнеме години.

"Краткосрочното решение просто не го виждам как ще стане - в момента режимът е на три дни да се пуска вода", обясни Владислав Василев от ВиК – Годеч.

Особено тежко е положението и в Нови Хан. Всяко лято там водата спира за няколко месеца. Станислава Стоянова живее в най-високата част на селото и казва, че вода до къщата й никога не достига. Затова тя и другите живеещи там са минали на специален воден режим.

"Лично аз пера в София при приятелки - днес следобед ще ходя при мои близки да си взема душ в София", обяснява жената.

В съседна къща Никола Руков е измислил сложна система за собствено водоснабдяване – по три пъти на ден пълни пикапа си с туби, в които налива вода от чешма в близко село.

Още преди две години общината в Нови хан е кандидатствала за проект, който трябва да реши проблема - от него зависи да се изгради нова канализационна и водоснабдителна мрежа. Сега обаче няколко фактора усложнявали това.

"Първо безводието и сушавата година е едната причина. Вторият проблем е, че населеното място се разраства неимоверно бързо и консумацията на вода расте непрекъснато. Третият проблем е, че много от жителите нямат моралното съзнание и поливат с вода за битови нужди”, обясни кметът на Нови хан Сашка Ненова.

Гневът на хората е насочен към Дирекция „Водоснабдяване” в Елин Пелин. Директорът й Мильо Богданов с огорчение разказа, че прави каквото е по силите му, но не може да се пребори с природата.

"Ето, виждате и в реката няма, има ли в реката, има и в каптажите. Реката е направо пресъхнала - ето, 500 литра за 120 семейства - това прави по 40 литра на денонощие", оплака се Мильо Богданов от „Водоснабдяване” - Елин Пелин.

Реално водоснабдителната система на Нови хан е правена преди 80 години, когато в селото е имало двайсетина къщи. Временното решение на проблема сега може да бъде изваждането на вода чрез сонда, което обаче е много скъпо.

Оказва се, че този случай е идентичен за повечето населени места с този проблем. Затова решението трябва да бъде от по-високо място - с министерски или правителствен ранг. Става дума дългосрочно решение, при което да се подходи към изграждането на нови водоснабдителни системи, защото проблемните зони са повече от десет само в Софийско.