
Египет днес беше център на засилена дипломатическа активност за подкрепа на "пътната карта" за мир в Близкия изток.
В Кайро пристигнаха на отделни посещения Държавният секретар на Съединените щати и Върховният представител на Евросъюза за обща външна политика и отбрана.
Колин Пауъл и Хавиер Солана разговаряха за кратко, след което европейският дипломат подкрепи бързото прилагане на "пътната карта".
Документът е изготвен от Съединените щати, Европейския съюз, Русия и ООН.
Очаква се и Солана, и Пауъл да убедят египетските ръководители да подкрепят документа.
"Това трябва да бъде документ, който да бъде приложен, при това - приложен бързо", каза Хавиер Солана.
Египет е традиционен посредник в трудните отношения между израелци и палестинци, а двудневното посещение на Колин Пауъл в Израел не донесе очакваните разултати - правителството на Ариел Шарон не прие "пътната карта", отказа да замрази заселническата политика, но направи малки отстъпки - започна да пуска палестински затворници и вдигна блокадата на окупираните територии. Палестниският премиер Махмуд Абас се ангажирал пред Пауъл да "изкорени тероризма" сред радикалните палестински организации.
"Важно е израелците да разговарят директно с палестинците и в близко бъдеще те ще имат тази възможност - за да се види какви различия съществуват и дали тези различия може да бъдат заличени с помощта на САЩ и другите страни от "четворката", каза държавният секретар на САЩ Колин Пауъл.
След днешните разговори с египетския президент Мубарак стана ясно, че Кайро е готово да съдейства на Вашингтон в мирния процес, но е против изолацията на Ясер Арафат, съобщи "Асошиейтед прес".
Египет също така разкритикува Израел за това, че не приема мирния план. Съединените щати обаче не искат контакти с Арафат. Знак за това беше и фактът, че Арафат не присъства на срещата между Колен Пауъл и Махмуд Абас.