Необслужваните заеми на фирмите и домакинствата достигнаха 14 процента от обема на редовните кредити, сочат данни на БНБ, цитирани под глава от "Класа". Статистиката показва, че през февруари лошите заеми са достигнали 4,730 млрд. лв., като размерът на редовните е 33,973 млрд. лв. Месец по-рано проблемните заеми в системата на централната банка са били 4,471 млрд. лв. или с 259 млн. по-малко. За година обаче увеличението им е тройно - през февруари 2009 г. обемът им е бил едва 1,65 млрд. лв. По оценки на експерти, когато размерът на необслужените кредити нарасне до 20 на сто, те вече достигат критичната точка, в която трябва да се мисли за по-драматични изменения във финансовата система, отбелязва изданието.

Заплахата да загубят парите за официално облекло е накарала повечето министерства да си ги изплатят предсрочно, съобщава "Сега" под глава. Финансовото министерство се надяваше да спести 70 млн. лв., като спре парите за официално облекло на 280 000 служители в администрацията, уточнява изданието.  За държавни служители те са 300 лв. средно на година, а за чиновници на трудов договор - 250 лв., уточнява изданието.

Сред обсъжданите в Съвета за тристранно сътрудничество антикризисни мерки са частници да регистрират коли вместо КАТ, призовките също да се носят от частни съдебни изпълнители. Това пише "Телеграф" под глава. Работодателите били изготвили дълъг списък с услуги, които държавата може да даде на частна концесия.

Евентуалното премахване на преференциалната ставка от 7 на сто ДДС за туризма предвещава огромни загуби за бранша, пише "Пари" под водещо заглавие "Шок и ужас в туризма".

Вдигането на ДДС може да реши проблема с дефицита, казва пред "24 часа" икономистът и бивш подуправител на БНБ Мартин Заимов. Според него, ако сме разумни, до 1-2 години ще влезем в еврозоната. По думите му няма опасност кризата в Гърция да зарази нашата банкова система, по-скоро това ще доведе до инвестиции на гръцки фирми и прехвърляне на спестявания към България.

Вестник "Земя" предлага под глава като антикризисна мярка Народното събрание да излезе в икономическа ваканция – три месеца неплатен отпуск. Така на хазната ще бъдат спестени около 5 млн. лв, защото според бюджета на Народното събрание през 2010 г. за заплати са предвидени 20 млн. лв., уточнява изданието.

С 42 841 души е намаляло населението на страната през м. г. по данни на НСИ към 31 декември 2009 г. В момента броят на хората у нас е 7 563 710. Числото удивително съвпада с прогноза на НСИ отпреди 15 г.: през 1995 г. от института обявиха, че броят на българите ще намалее до 7,527 млн. до 2010 г., отбелязва изданието.  Причините са, че умиранията са повече от ражданията, и че желаещите да емигрират са много повече, от желаещите "заветния БГ европаспорт", което е трайна тенденция от 1990 г. насам. За последно сме били 7,5 милиона преди 55 години - през 1955 г. - 7,537 млн. Топим се със 117 души на ден, изчислява "Новинар".

Под водещо заглавие "БСП: Борисов да каже за парите на Цветелина" "Дума" цитира депутатите от Коалиция за България Антон Кутев и Кирил Добрев, че банкерката и приятелка на премиера - Цветелина Бориславова, притежава активи и средства за около един млрд. лв. Самият Борисов бил декларирал като налични средства 120 хиляди лева. Според справката на двамата депутати се оказва, че в периода, в който сегашният премиер е бил главен секретар на МВР, Бориславова е придобила основната си собственост от около 20 фирми, в това число и СИБанк. От 2001 до 2005 г. бизнес дамата се е сдобила от Славчо Христов с 37 процента от СИБанк. "Тези 37 процента се равняват на около 300 млн. лв., което означава, че тя всеки ден е печелела по 200 хил. лв., обяснил Кутев, според когото Бориславова е "българската Пепеляшка".

"Монитор" и "Атака" цитират под глава вътрешния министър Цветан Цветанов, който каза пред bTV, че високопоставен магистрат е едно от пипалата на Октопода и Наглите. Цветанов отказа да разкрие името на човека, защото би нарушил закона за класифицираната информация, а разследването продължава и в момента. По думите му въпросното лице продължава да е "много активна част от съдебната система". Според "24 часа" часове след изявлението на министъра шефът на Софийския апелативен съд Веселин Пенгезов бил разпознат от запознати като съпричастен на Октопода. "Октоподи ли?! Ял съм в ресторант", коментира Пенгезов. Той заявява, че не е виждал Петров и другите от Октопода, не ги познава и не желае да ги познава.

30 000 педофили дебнат в Интернет, казва пред "Монитор" Явор Колев, началник-сектор "Компютърни престъпления" в ГДБОП.

"24 часа" излиза с водещо заглавие "Жалба и от Италия срещу футболиста бияч". Петя Вълчанова, която работи в Италия, се обадила в редакцията и разказала, че футболистът на ЦСКА Орлин Орлинов пребил и нея през септември. Вчера Орлинов бе освободен от ареста, където бе заради жалбата на Катрин Вачева.

Университетите ще станат търговски дружества според нов законопроект за университетите, съобщава "Стандарт". Според проекта младежите ще получават диплома по професионално направление. След това имат право да учат още 2 г. за магистри по същата професия. Сред най-големите промени е закриването на самостоятелните колежи. Те ще могат да съществуват само като част от структурата на вуз.

Документът предвижда всички университети да бъдат акредитирани. Процедурата обаче ще трае до 6 месеца. Неакредитираните вузове няма да имат право да приемат студенти. А тези, които продължат да издават дипломи не по закона, ще бъдат глобявани с по 1000 лв. за всеки неправомерно приет младеж. Длъжността ректор на вуз ще може да се заема за не повече от 12 години.

"Христо Друмев: Дали Георги Илиев не бе убит заради апетити край НДК", е заглавие над материал в "24 часа".

Kувейтски инвеститори проявяват интерес към изграждането на автомагистрала "Черно море", пишат "Монитор" и "24 часа". Това съобщил вчера в Кувейт премиерът Бойко Борисов след срещите си с емира шейх Сабах ал Ахмад ал Джабер ал Сабах и с кувейтския министър-председател Насър ал Сабах. Борисов казал още, че след като завчера бе подписана спогодба за директни полети между София и Доха, вчера от кувейтска страна са поискали да има такава линия и между столицата Кувейт и София. "Появи се една ревнивост у тях и искат довечера (снощи - бел.ред.) на среща с премиера да подпишем и за директни полети с Кувейт. Ще подпишем. Много голям интерес имат и към българското земеделие, което е екологично чисто, към това, че забранихме генномодифицираните продукти", казал българският премиер.

Месец и половина след като поиска отговор от правителството дали замените на гори край курортите са нерегламентирана държавна помощ, ЕК започна подобна процедура и след сигнал на екозащитници за  заменените земеделски земи по Черноморието, съобщава "Дневник" под глава. Ако се докаже нарушение на европейското законодателство, обект на бъдещата санкция ще са само сделките, сключени след 1 януари 2007 г. Във вторник главна дирекция "Конкуренция" на ЕК е изпратила писмо до земеделското ведомство, в което иска становище дали заменките на ниви в периода 2001-2009 г. по Черноморието са държавна помощ, съобщил министър Мирослав Найденов. Става въпрос за над 36 хил. дка, които чрез разпоредителни сделки са станали собственост на частни лица и фирми. Преписката в ЕК е заведена след жалба на неправителствени организации, подадена през февруари.

Хаити може да извлече ползи от трагедията, казва пред "Класа" Ирина Бокова, генерален директор на ЮНЕСКО. Тя ще изпрати специалисти срещу трафика на културни ценности в столицата Порт-о-Пренс. Искаме чрез координацията на различните агенции и, разбира се, с помощта на двустранните донори да създадем там стабилна, надеждна обществена образователна система в дългосрочен план, казва тя.

"Разрухата в Чили не подлежи на описание. Това, което виждате по телевизията, не е в състояние да предаде мащабите на човешкото страдание." Това казва чилийска писателка и общественичка Исабел Алиенде в интервю за "24 часа".